Jak przypomina portal "Interia", aktywność na świeżym powietrzu wiąże się z ryzykiem natknięcia się na kleszcze. Spotkanie to może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, ze względu na roznoszone przez te pajęczaki choroby. Jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza? Warto wypróbować domowe sposoby.

Kleszcze a choroby

Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia choroby. Dlatego po każdej wizycie w miejscu, gdzie mogą występować (lasy, łąki, parki, trawniki), warto dokładnie przejrzeć ciało, żeby mieć pewność, że nie natknęliśmy się w czasie spaceru na kleszcza.

Do najbardziej niebezpiecznych chorób przenoszonych przez te pajęczaki znajdują się borelioza, a także kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego przed spacerem należy dobrze się zabezpieczyć. W jaki sposób?

Kleszcze/YouTube @Piotr Horzela - Opowiada
Kleszcze/YouTube @Piotr Horzela - Opowiada
Kleszcze/YouTube @Piotr Horzela - Opowiada

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Na rynku znajduje się wiele preparatów, które mają nas ochronić przed ukąszeniem kleszcza. Można także uniknąć go, zakładając do lasu czy parku odpowiednie ubranie. Warto wziąć ze sobą czapkę, długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, a także buty zakrywające stopy. Waro też wybierać ciemne kolory. Ten sposób, zdecydowanie minimalizuje ryzyko ukąszenia.

Pomocne może okazać się także wykorzystanie olejków eterycznych. Szczególnie dobrze sprawdzą się te o zapachu: drzewa herbacianego, goździków, mięty pieprzowej, tymianku, szławii, rozmarynu, eukaliptusa lub geranium. Wystarczy dobrze się nimi natrzeć lub użyć w postaci mgiełki (warto z niej korzystać kilka razy w ciągu spaceru).

Kleszcze/YouTube @kretolog
Kleszcze/YouTube @kretolog
Kleszcze/YouTube @kretolog

Do walki z kleszczami można wykorzystać również maści rozgrzewające, dostępne w aptekach. Swoje skutczne antykleszczowe działanie wykazują zawarte w nik olejki kamforowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, a także balsam peruwiański.

A wy, jakie macie sposoby na radzenie sobie z kleszczami?

To też może cię zaintereswać: Cezary Kucharski. Były menadżer "Lewego" i dawna gwiazda Legii Warszawa udzielił pierwszego wywiadu po przebudzeniu ze śpiączki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Seniorzy mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki. Waloryzacja świadczeń może się okazać rekordowo wysoka. Niektórzy zskają nawet 500 zł

O tym się mówi: Polacy są załamani. Sezon na owoce i warzywa w pełni, a ceny na targowiskach przyprawiają o ból głowy. Kogo stać na takie zakupy