Jedną z najcenniejszych i najlepiej poznanych form życia na Ziemi są drzewa. Drzewa są także jedną z kłopotliwszych do udokumentowania form życia ze względu na ich wielkie bogactwo gatunków, zasobność i globalne rozprzestrzenianie się.

Na pniach niektórych drzew widzi się tajemniczą literę "E". Czy to oznacza coś groźnego?

Podczas wędrówek po lasach, czy w czasie podróży można zauważyć na niektórych drzewach namalowany pomarańczowy symbol w postaci cyfry lub litery "E". Podobnie, jak górskie szlaki mają swoje oznaczenia, tak i wyjątkowe drzewa muszą być oznaczone i warto znać informację płynącą z owego symbolu.

W taki właśnie sposób oznaczane są drzewa biocenotyczne, czyli tak wyjątkowe rośliny, które poza własną cenną egzystencją, stanowią zaspokojenie konkretnych potrzeb innych organizmów. Gdy widzimy drzewo z dziuplą w pniu lub gniazdem między konarami, oznacza to właśnie, że jest ono drzewem biocenotycznym.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @forest.faces

Rośliny te mogą stanowić siedlisko życia dla innych roślin, grzybów i porostów, a także zapewniać zwierzętom żywność, schronienie lub być wykorzystywane jako miejsce do rozrodu.

Wartość tych roślin jest należna do cech biologicznych gatunku, cech osobniczych i lokalizacji w krajobrazie. Ważne jest zarówno bezpośrednie sąsiedztwo, jak i położenie w stosunku do sąsiednich ekosystemów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zuza 🍃 (@lesny__dzban)

Warto zatem wiedzieć, że na przykład drzewo z hubą lub gniazdem pszczół w konarach, jest drogocennym i wyjątkowym drzewem biocenotycznym.

O tym się mówi: Ewa Ziętek ma co świętować. Jak aktorkę zmieniło 50-lecie pracy zawodowej

Zerknij: Wspaniałe wieści płyną od Sławomira i Kajry. To wielka niespodzianka dla ich fanów