Według doniesień, pierwsza z asteroid przeleciała obok naszej planety z prędkością około 37 000 km/h w czwartek (28 kwietnia). Ale zaledwie kilka dni później kolejna asteroida, potencjalnie jeszcze większa, przeleci obok Ziemi za kilka dni.

Asteroida minęła Ziemię

Asteroida o nazwie 418135 (2008 AG33) została przez NASA zaklasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna", nie okazała się dla naszej planety żadnym zagrożeniem. Odległość, w jakiek minęła Ziemię, wynosiła ok. 3,2 mln kilometrów.

Została odkryta przez naukowców w 2008 roku. Wczesne wykrycie pozwoliło na dokładne obliczenie trajektorii jej lotu. Na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że kolejny raz zbliży się do naszej planety mniej więcej 25 maja 2029 roku.

Asteroida/YouTube @Wirtualna Polska
Asteroida/YouTube @Wirtualna Polska
Asteroida/YouTube @Wirtualna Polska

To nie ostatni tego rodzaju obiekt, jaki minie naszą planetę w najbliższym czasie.

Kolejna asteroida niebawem znajdzie się blisko Ziemi

Druga asteroida, minie Ziemię 9 maja 2022 roku. Jej szacowany rozmiar wynosi od 380 do 860 metrów. Prędkość tego obiektu będzie jeszcze wyższa niż 2008 AG33 i wyniesie około 40 000 km/h. Według doniesień prędkość drugiej asteroidy jest dwanaście i pół razy większa niż pocisku wystrzelonego z karabinu i 17 razy większa niż myśliwiec odrzutowy.

Naukowcy starają się na bieżącą kontrolować obiekty, które znajdują się na orbitach, które przecinają orbitę naszej planety. Większość z nich mija Ziemię, choć zdarza się, że wpadają w atmosferę. Skutki zderzania zależą od rozmiaru obiektu, z jakim wejdziemy w kolizję. Obserwacje pozwalają wykryć te obiekty wystarczająco wcześnie.

Asteroida/YouTube @Wirtualna Polska
Asteroida/YouTube @Wirtualna Polska
Asteroida/YouTube @Wirtualna Polska

Myślićie, że i 9 maja uda nam się uniknąć najgorszego?

To też może cię zainteresować: Najnowsze nagranie Władimira Putina wywołało wiele emocji. Wiele osób nie ma wątpliwości. Wszystko widać jak na dłoni. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Adriana Kalska i Mikołaj Roznerski w romantycznym pocałunku. Tego właśnie brakowało fanom

O tym się mówi: Strona Ukraińska zebrała dowody. Pokazano zdjęcia rosyjskich żołnierzy podejrzanych o przestępstwa w Buczy