Dzięki niemu możesz przynajmniej codziennie zachwycać swoich bliskich soczystym i pachnącym domowym chlebem. Bez długich przerw.

Pieczywo jest dość wilgotne w środku, z dużymi porami i cienką chrupiącą skórką. Szczególnie przypadną do gustu miłośnikom ciabatty, włoskiego białego chleba. Świeże drożdże można zastąpić drożdżami suchymi, na taką ilość mąki wystarczą 4 g (około 3/4 łyżki stołowej).

Składniki:

Mąka pszenna 530 g

Woda 420 ml

Drożdże 10 g

Sól 1 łyżeczka


Przygotowanie:

Drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie (37-39 stopni). Mąkę przesiej do głębokiej miski, dodaj sól, wlej rozpuszczone drożdże. Zagnieść ciasto o średniej konsystencji. Przykryj miskę folią spożywczą z małym otworem, aby uchodziło powietrze i pozostaw na 2 godziny w temperaturze pokojowej.

Za 2 godziny ciasto powinno urosnąć 2 razy, a na jego powierzchni będzie dużo bąbelków. Nie zapominaj, że nie mamy ciasta do wyrabiania, dlatego nie wyrabiając go, przykryj miskę folią lub pokrywką z otworem i wstaw na noc do lodówki. Rano wyjmij odpowiednią ilość ciasta. Aby była mniej lepka, posyp ręce mąką. Rozwałkuj grudkę w mące, formując kulkę (w tym celu zagnij brzegi ciasta w dół i do wewnątrz).

Kulkę ułożyć na posypanej mąką blasze do pieczenia i pozostawić do wyrośnięcia na kolejne 40-60 minut. Nie musisz już przykrywać. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 235 stopni.

Zrób 3 nacięcia na cieście, przełóż je razem z papierem na blachę do pieczenia i włóż do piekarnika na środkowym poziomie. Na niższym poziomie zainstaluj kolejny arkusz do pieczenia, umieść tam niedużą ilość gorącej wody, aby stworzyć efekt kąpieli. Piecz chleb przez 45 minut, następnie wyjmij z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia na ruszcie. Chleb domowy bez wyrabiania ciasta

Ciasto na chleb domowej roboty dobrze trzyma się w lodówce do 2 tygodni, dzięki czemu w każdej chwili możesz upiec świeży bochenek. Pamiętaj, tylko aby przykryć ciasto folią spożywczą, by nie wyschło. Znajomi z przyjemnością poznają nowy przepis, podzielą się z nimi!

O tym się mówi: Niepokojące doniesienia na tamat Krzysztofa Cugowskiego obiegły media. Co dalej z jego udziałem w programie "Twoja twarz brzmi znajomo"

Zerknij tutaj: Donald Tusk zwrócił się z ważnym apelem do Jarosława Kaczyńskiego. Czy lider Prawa i Sprawiedliwości zareaguje na słowa oponenta