Jak podaje portal "Wirtualna Polska", wiele osób nie lubi czyścić kuchenki gazowej, szczególnie kiedy znajdują się na niej zaschnięte plamy tłuszczu. Pierwszą myślą jest wówczas sięgnięcie po silne detergenty. Istnieją jednak proste i skuteczne domowe sposoby na wyczyszczenie kuchenki gazowej.

Soda oczyszczona

Czyszczenie kuchenki gazowej nie jest ulubioną czynnością wielu z nas, tym bardziej kiedy plamy na ruszcie i powierzchni kuchenki zdążą zaschnąć. Aby utrzymać kuchenkę w czystości i dobrym stanie, warto sprzątać ją po każdym użyciu. Jeśli tego nie zrobimy i plamy przyschną, możemy sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych mam i babć.

Jednym z tanich i skutecznych metod jest sięgnięcie po sodę oczyszczoną. Wystarczy do sody dodać ciepłą wodę, do momantu aż nie uzyskamy konsystencję gęstej pasty. Nakładamy ją na powierzchnię zabrudzonej kuchenki i pozostawiamy na niej na kilkadziesiąt minut. Potem ścieramy powierzchnię gąbką i wycieramy do sucha. Ważne, aby nie stosować produktu na kuchenkach wykonanych ze stali nierdzewnej.

Brudna kuchenka/YouTube @Wirtualna Polska
Brudna kuchenka/YouTube @Wirtualna Polska
Brudna kuchenka/YouTube @Wirtualna Polska

Jeśli zależy nam na doczyszczeniu rusztów, wystarczy zamoczyć je w gorącej wodzie z dodatkiem sody i pozostawić w tej kąpieli przez kilkanaście minut. Następnie wyciągamy ruszt i czyścimy. Nawet najbardziej zaschnięty tłuszcz będzie odchodził z łatwością.

Ocet

Przy czyszczeniu kuchenek gazowych świetnie sprawdzi się także ocet. Aby przyrządzić roztwór do czyszczenia wystarczy połączyć ocet z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Całość umieszczamy w pojemniku z atomizerem - dzięki temu będzie nam łatwiej rozprowadzić preparat po zabrudzonych powierzchniach.

Gaz/YouTube @Sławomir Kos
Gaz/YouTube @Sławomir Kos
Kuchenka gazowa/YouTube @Sławomir Kos

Roztwór pozostawiamy na zabrudzonej powierzchni na kilkanaście minut, po upływie których całość czyścimy gąbką i wycieramy do sucha. Dzięki preparatowi możemy wyczyścić zarówno powierzchnię kuchenki gazowej, jak i jej ruszt.

A jakie wy macie sposoby na czyszczenie kuchenki gazowej?

To też może cię zainteresować: Andrzej Duda wybiera się do papieża Franciszka. Czy głowa Kościoła znajdzie sposób na pomoc Ukrainie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Stylowe i luksusowe. Najmodniejsze fryzury i stylizacje na wiosnę 2022, które preferuje wiele gwiazd

O tym się mówi: Rzecznik Kremla Dmitry Pieskov zabrał głos w sprawie ataku atomowego. "Tylko wtedy możemy użyć i faktycznie użyjemy broni jądrowej"