Jak przypomina portal "Super Express", niedługo po tym, jak rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, prezydent Władimir Putin zdecydował o postawieniu wojsk jądrowych w podwyższonej gotowości. Cały świat zastanawia się, czy prezydent Rosji zdecyduje się na użycie broni atmowej. Głos w sprawie ewentualnego ataku jądrowego zabrał rzecznik Kremla.

Kiedy Rosja może użyć broni jądrowej?

W ostatnim czasie Federacja Rosyjska zrobiła wszystko, aby świat nie dowierzał zapewnieniom polityków. Do końca rosyjskie władze zapewniały, że nie zamierzają zaatakować Ukrainy, a samą wojnę określają wciąż jako "operację specjalną". I choć trudno wierzyć słowom płynącym z Kremla, to cały świat się w nie wsłuchuje.

Rzecznik Kremla Dmitry Peskov w wywiadzie udzielonym amerykańskiej telewizji PBS stwierdził, że nikt w jego kraju nie rozważa wykorzystania broni jądrowej. Jednocześnie współpracowników Władimira Putina stwierdził, że istnieje sytuacja, w której jego kraj sięgnąłby po broń atomową.

"Mamy koncepcję bezpieczeństwa, która bardzo wyraźnie mówi, że tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie dla istnienia państwa, w naszym kraju możemy użyć i faktycznie użyjemy broni jądrowej, aby wyeliminować to zagrożenie" - powiedział Pieskov.

Kolejna runda rozmów

Na wtorek 29 marca zaplanowano kolejną turę rozmów pomiędzy delegacjami Ukrainy i Rosji. Mają się one odbyć w stolicy Turcji. W tym samym czasie ma się odbyć kolejna rozmowa na linii Putin - Macrone. Poinformowała o tym rzeczniczka francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych, wskazując, że celem Francji jest utrzymanie "kanału dialogu".

Dmytro Kułeba/YouTube @Ukraine MFa
Dmytro Kułeba/YouTube @Ukraine MFa
Dmytro Kułeba/YouTube @Ukraine MFa

Wiele osób ma nadzieję na to, że kolejna runda rozmów przyniesie zawieszenie broni. Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przedstawił, co jest dla niego planem minimum, a co planem maksimum. I tak pierwszy z nich zakłada otwarcie korytarzy humanitarnych, drugi - wypracowanie zawieszenia broni.

Myślicie, że uda się osiągnąć zawieszenie broni?

To też może cię zainteresować: Negocjacje między Ukariną a Rosją trwają. Prezydent Wołodymyr Zełenski jest gotów przyjąć część warunków. Czy można się spodziewać przełomu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zimowa aura jeszcze do nas wróci. Od wtorku czeka nas pogorszenie pogody. Miejscami spadnie śnieg

O tym się mówi: Andrzej Duda wybiera się do papieża Franciszka. Czy głowa Kościoła znajdzie sposób na pomoc Ukrainie