Jak podaje portal "Radio Zet", w kwietniu 2022 roku do rencistów i emerytów po raz kolejny trafi trzynasta emerytura. Na jaką kwotę mogą liczyć seniorzy?

Już niebawem seniorzy dostaną trzynastkę

Sytuacja seniorów od lat jest daleka od ideału. Teraz w dobie szalejącej inflacji, problemy, z jakimi zmagali się emeryci, tylko się pogłębiły. Chcąc nieco ulżyć najstarszym Polakom, rząd zdecydował się wprowadzić trzynastą emeryturę. Przez długi czas nie było wiadomo, ile dokładnie wynisie trzynastka w 2022 roku. Dziś już wiemy!

Za całe zamieszanie związane było z Polskim Ładem, na mocy którego podwyższona została kwota wolna od podatku. Obecnie wynosi ona 30 tys. zł. Wszystkie dochody zostały też obciążone samodzielną składką zdrowotną w wysokości 9 procent. Wiele wskazywało na to, że trzynastka dla części seniorów choć brutto była wyższa niż w ubiegłym roku, to na rękę mogłaby się okazać niższa niż rok temu.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Ile wyniesie trzynasta emerytura w 2022 roku?

Ministerstwo Finansów zdecydowało się rozwiązać ten problem poprzez zwolnienie trzynastki z podatku dochodowego. W związku z tym, wszyscy uprawnieni do trzynastej emerytury otrzymają ją w wysokości 1338,44 zł brutto.

Od kwoty tej zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. To oznacza, że renciści i emeryci dostaną na rękę 1217,98 zł. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła, że jest to rozwiązanie jednorazowe i ma charakter ostateczny. Podatek nie zostanie więc pobrany teraz, ani nie będzie odbity w rozliczeniu rocznym.

Pieniądze seniorzy/ YouTube @Eska Info
Pieniądze seniorzy/ YouTube @Eska Info
Pieniądze seniorzy/ YouTube @Eska Info

Nie ma konieczności składania wniosku, bo świadczenie będzie wypłacone razem z kwietniową emeryturą.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: GIS wycofuje z obrotu popularny lek. W specyfiku wykryto nieprawidłowości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Veronica Lueken przepowiedziała, co czeka Polskę. Czy apokalipsa zacznie się w naszym kraju

O tym się mówi: Aktualne doniesienia o elektrowni w Czarnobylu. Obiekt został ponownie odcięty od zasilania