Jak podaje portal "O2", kupując ubrania wielu z nas od razu odcina metki. Nie powinniśmy jednak decydować się na odcinanie części zawierającej symbole dotyczące pielęgnacji odzieży. To pozwoli nam zachować nasze ciuchy w dobrej kondycji przez długi czas.

To duży błąd

Duża część z nas zaraz po kupieniu nowego ciucha, usuwa z niego wszelkie metki. To ogromny błąd, którego skutki mogą okazać się tragiczne i to już po pierwszym praniu odzieży. Na metkach producenci umieszczają symbole, które wskazują w jaki sposób powinniśmy dbać o ciuchy, aby służyły nam jak najdłużej.

Na metce znajdować może się wiele symboli. Szczególne znaczenie ma duża literka P umieszczona w okręgu. Tego znaku nie wolno ignorować, bo oznacza on, że daną tkaninę należy prać na sucho, używając do czyszczenia węglanu fluoru i benzenu. Konieczne będzie wówczas oddanie odzieży do specjalistycznych pralni chemicznych.

Jeśli w kole widoczna jest litera W, oznacza to możliwość czyszczenia na mokro. Jeśli pod kołem widoczna jest jedna pozioma linia, wówczas należy ostrożnie czyścić na mokro, jeśli dwie - bardzo delikatnie czyścić na mokro.

Znaki na metkach/YouTube @Życie jest cudowne
Znaki na metkach/YouTube @Życie jest cudowne
Znaki na metkach/YouTube @Życie jest cudowne

Jak odczytywać symbole na metkach

Na metkach znajdziemy informacje o tym, w jakiej temperaturze prać dany produkt. Jest ona wyrażona zawsze w stopniach Celsjusza. Jej przekroczenie może skutkować zniszczeniem lub osłabieniem tkaniny. W przypadku, kiedy na metce znajduje się obrazem dłoni zanurzonej w misce, oznacza to, że materiał powinien być prany ręcznie lub w pralce pod warunkiem, że posiada ona program do prania ręcznego.

Znaki z trójkątem odnoszą się do wybielania. Przekreślony trójkąt oznacza brak możliwości wybielania. Jeśli w środku trójkąta znajdziemy dwie kreski, to znak, że do wybielania należy stosować wybielacze tlenowe. Jeśli w trójkącie wpisane są litery "Cl", oznacza to, że możemy odzież chlorować.

Zwracacie uwagę na znaki na metce przed praniem?

To też może cię zainteresować: Zamrożony płyn do mycia naczyń może się przydać nie tylko do naczyń. Ta sztuczka zaskakuje

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ukraińcy po raz kolejny zachwycili świat. W taki sposób traktują rosyjskich żołnierzy. W sieci pojawiło się poruszające nagranie

O tym się mówi: Rosja bezprawnie znalazła się w przestrzeni powietrznej kraju Unii Europejskiej. Widziano tam myśliwce