Nie wyrzucaj łupin z orzecha włoskiego. Nie tylko mogą być one elementem dekoracji, ale również nawozem dla roślin. Łupin nie warto wyrzucać do śmieci, a kompostowanie ich nie ma najmniejszego sensu. Łupina orzecha zdecydowanie nie jest bezużyteczna.

Łupina orzechów włoskich jest złotem! Jest ona źródłem wielu pożytecznych substancji, tak niezbędnych do nawożenia gleby. Doświadczony ogrodnik wie, że łupiny orzechów w ogrodzie mogą zastąpić najdroższe nawozy chemiczne.

Co jest w łupinach orzechów włoskich?

Łupiny orzechów zawierają 60% błonnika. W ponad 35% składa się z substancji typu ekstrakcyjnego i 2% związków popiołu. Tłuszcze stanowią tylko 0,8% masy skorupy, a białka 2,5%. Skład otoczki zawiera wiele aminokwasów i białek. Jest bogaty w sterydy i alkaloidy, witaminy, pierwiastki śladowe i garbniki.

Łupiny orzecha włoskiego w ogrodzie: sposoby użycia

Szczęśliwi właściciele kominków wiedzą, że łupina orzecha dobrze się pali i wydziela dużo ciepła. Dlatego może służyć jako podpałka. A popiół uzyskany po spaleniu skorupy jest wykorzystywany w ogrodnictwie i na inne potrzeby domowe. Ale to nie wszystko!

W skrócie z łupi orzecha włoskiego uzyskuje się wysokiej jakości budżetowy nawóz. Szczególnie interesują się nim właściciele niezbyt żyznej gleby. Ponadto łupiny orzecha włoskiego można wykorzystać w postaci pokruszonej również jako nawóz. Na 1 m² gleby wystarczą 2 szklanki nawozu z orzecha.

Nawiasem mówiąc, łupin orzecha włoskiego można używać nie tylko w ogrodzie, ale także do roślin domowych. Czy wyrzucasz łupinę orzecha, czy dobrze ją wykorzystujesz? Podziel się swoim doświadczeniem!

O tym się mówi: IMGW wysłało pilne ostrzeżenia dla mieszkańców Polski. Miliony ludzi otrzymały alert RCB

Zerknij tutaj: Irena Kamińska-Radomska szczerze powiedziała, co myśli na temat stylu Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza dama nie będzie z tych słów zadowolona