Jak przypomina portal "Super Express", wraz z nastaniem 2022 roku weszły w życie przepisy "Polskiego Ładu", który wywołał spore zamieszanie. Dla wielu seniorów jego wprowadzenie oznaczało wyższe świadczenia, ale nie dla wszystkich. Z szacunków Instytutu Emerytalnego wynikało, że niższe emerytury trafiły nawet do 400 tysięcy seniorów. Dla niektórych świadczenie było niższe nawet o 400 złotych. Rząd zapowiedział prace mające naprawić problemy, jakie pojawiły się przy wprowadzeniu Polskiego Ładu. Co to oznacza dla tysięcy emerytów?

Mniejsze świadczenia za styczeń

W ubiegłym tygodniu zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zakończyły wypłaty styczniowych świadczeń emerytalnych. Wielu seniorów otrzymało wyższe świadczenie, choć i były przypadki, kiedy na konto emeryta wpływała niższa emerytura, czasem nawet o 400 zł niższa! Na Polskim Ładzie traciły osoby, których świadczenie przekraczało 4920 zł.

Pieniądze seniorzy/ YouTube @Eska Info
Pieniądze seniorzy/ YouTube @Eska Info
Pieniądze seniorzy/ YouTube @Eska Info

Rząd zobowiązał się do naprawienia błędów, jakie powstały w Polskim Ładzie. I tak zdecydowano się na zmianę techniki poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zasady te mają być korzystniejsze dla tych seniorów, których świadczenia mieszczą się w przedziale od 4920 zł do 12800 zł.

"Osoby, które dostały niższe emerytury dostaną wyrównania już w lutym" - zapewniała na początku roku szefowa resortu pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister dodawała również, że nie będzie konieczności składania w tym celu żadnych specjalnych wniosków, bo wyrównanie będzie automatycznie dodane do wypłacanego w lutym świadczenia.

Marlena Maląg/YouTube @Polskie Radio 24
Marlena Maląg/YouTube @Polskie Radio 24
Marlena Maląg/YouTube @Polskie Radio 24

Myślicie, że uda się jeszcze obronić Polski Ład wprowadzonymi zmianami?

To też może cię zainteresować: Rząd chce wesprzeć Polaków. Można liczyć na kwotę 100 złotych. Kto może je otrzymać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zdjęcie papieża Benedykta XVI obiegło media. Aż trudno rozpoznać na nim rozpoznać byłego biskupa Rzymu

O tym się mówi: Przerażające sceny na polskim cmentarzu. Funkcjonariusze byli nieprzyjemnie zaskoczeni. Co się stało