Jak podaje portal "O2", astronomom po raz pierwszy udało się zobaczyć w czasie rzeczywistym wybuch olbrzymiej gwiazdy. Wydarzenie wzbudza zachwyt i jest jeszcze bardziej spektakularne niż do tej pory się spodziewano. Nagranie obiegło sieć.

Spektakularny wybuch olbrzymiej gwiazdy

Z artykułu, który ukazał się 6 stycznia w "Astrophysical Journal" wynika, że astronomowie zaczęli obserwować czerwonego nadolbrzyma o nazwie SN2020tlf zaledwie sto trzydzieści dni przed tym, jak doszło do jego wybuchu. Dzięki temu naukowcy z University of Hawai Institute for Astronomy Pan-STARRS na Maui oraz W. M. Keck Observatory na Maunakea mogli zobaczyć, jak olbrzymia gwiazda zmienia się w supenową.

Nagranie z tego spektakularnego zjawiska pojawiło się w sieci, budząc ogromne zainteresowanie nie tylko wśród zapalonych miłośników astronomii. Wydarzenie ma tym większe znaczenie, że po raz pierwszy w historii naukowcom było dane zobaczyć, jak wybucha czerwony nadolbrzym w czasie rzeczywistym.

Naukowcy mieli okazję zobaczyć, jak czerwony nadolbrzym wytwarza niezwykle jasną emisję światła, a potem zapada się w sobie i spala. Po wybuchu zespół nadal monitorował SN 2020tlf. Analiza danych pozwoliła ustalić, że czerwony nadolbrzym zlokalizowany w galaktyce NGC 5731 był dziesięc razy masywniejszy niż nasze Słońce.

Zaobserwowany wybuch czerwonego nadolbrzyma rzucił nowe światło na ewolucję, jaką w ostatnich chwilach przechodzą te ciała niebieskie. Do tej pory tego typu obiekty obserwowane przed wybuchem, nie wykazywały się aż tak dużą aktywnością. Nie dostrzegano na nich tak gwałtownych wybuchów, nie występowało też jasne świecenie.

Wybuch czerwonego nadolbrzyma/Twitter @W. M. Keck Observatory
Wybuch czerwonego nadolbrzyma/Twitter @W. M. Keck Observatory
Wybuch czerwonego nadolbrzyma/Twitter @W. M. Keck Observatory

Obserwacja pozwala naukowcom postawić tezę, że przynajmniej część czerwonych nadolbrzymów przechodzi poważne zmiany swojej wewnętrznej struktury, które skutkują gwałtownym wybuchom gazu bezpośrednio poprzedzającym zapadnięcie się obiektu.

Jak podoba się wam zaobserwowane zjawisko?

To też może cię zainteresować: Jest bardzo zapracowaną substancją. Zdziała cuda zarówno na zębach, jak i w doniczce

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: "The Voice Senior". Jurorzy pożałowali decyzji po występie Aldony Homziuk. O co chodzi

O tym się mówi: Zaginął 12-letni Alan. Bez wiedzy opiekunów opuścił miejsce zamieszkania. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach