Zła gleba uniemożliwia mieszkańcom uzyskanie obfitych zbiorów wszystkich upraw. Powodem jest najczęściej brak wapnia.

Wapń jest jednym z najważniejszych makroelementów, których potrzebuje wiele roślin. To z powodu braku wapnia kwiaty, warzywa i drzewa owocowe więdną, zarażają się zgnilizną wierzchołków i są atakowane przez szkodniki.

Faktem jest, że zadaniem wapnia jest zapewnienie silnej adhezji komórek do siebie. Gdy w glebie nie ma wystarczającej ilości wapnia, komórki rozluźniają się i przepuszczają patogeny patogenów, np. peronosporozy, fusarium, mszyc.

Z reguły ogrodnicy nie rozwiązują problemu z brakiem wapnia, ale zaczynają ratować rośliny od określonych szkodników i stosować złożone nawozy.

Problem można łatwiej rozwiązać, posypując ziemię kawałkami marmuru. Kruszony marmur to magazyn wapnia. Powoli rozpuszcza się w glebie dzięki pracy mikroorganizmów i samych roślin, które wydzielają kwasy, nasycając ziemię użytecznym makroskładnikiem.

Marmurem można posypać zarówno otwarty teren, jak i na ziemię w szklarni. Po dodaniu do gleby marmurowych wiórów można zapomnieć o nawozach na 15-20 lat.

Jesienią posyp ziemię marmurem. 500 gramów okruchów dodaje się do 3 metrów kwadratowych. Jedyną wadą tego nawozu jest wysoka cena, ale wydajność zrębków marmurowych jest również wysoka.

O tym się mówi: Ważna wiadomość dla odbiorców gazu. Niektórych nie obejmie wzrost rachunków w 2022 roku. O kim mowa

Zerknij: Ostatnie miejsce spoczynku Ryszarda Farona budzi skrajne emocje. Bardzo ponure zdjęcia