Nieznajomość podstaw pielęgnacji storczyka może prowadzić do smutnych konsekwencji, na przykład do zrzucania nieotwartych pąków lub wczesnego opadania kwitnących kwiatów. A przecież orchidea jest najpiękniejsza właśnie wtedy, gdy kwitnie! Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom, jakie stoją za utratą kwiatów przez storczyki.

Pierwszym i dość popularnym powodem utraty pąków i kwiatów przez roślinę jest wymiana doniczki, gdy orchidea zaczyna kwitnąć. Często właściciele, kupując kwitnącą orchideę, decydują się na wymianę doniczki na nową, piękną. Jednak zdecydowanie nie warto tego robić! Ta decyzja sprawi, że orchidea poczuje się niekomfortowo i najprawdopodobniej zrzuci kwiaty.

Drugim czynnikiem, który silnie wpływa na storczyki, jest środowisko. Orchidea rozpaczliwie potrzebuje odpowiedniego reżimu temperaturowego, wystarczającej ilości światła i odpowiedniego podlewania. Tak więc temperatura w jakiej trzymamy storczyki powinna utrzymywać się w przedziale od 20 do 24 stopni. Lubią stanowiska słoneczne, ale nie lubią być narażone na bezpośrednie promienie słońca. Zdecydowanie odradza się także przenoszenie storczyka z jednego pomieszczenia do drugiego - zmieniamy mu w ten sposób temperaturę i warunków oświetleniowe, co sprawia, że ​​storczyk czuje się niekomfortowo i przedwcześnie zrzuca kwiaty. Światło powinno być rozproszone, a nie bezpośrednie.

Ważne jest także odpowiednie podlewanie rośliny. Najlepiej robić to w momencie, kiedy korzenie w doniczce zmieniły kolor z soczystej zieleni na białawo-szary - oznacza to, że nadszedł czas, aby podlać kwiat. Codzienne opryskiwanie to świetny sposób na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, szczególnie zimąJeśli jednak po spryskaniu woda zgromadzi się w środku storczyka - skąd wyrastają nowe liście i łodygi kwiatowe, może to doprowadzić do choroby grzybiczej. Dlatego po spryskaniu po prostu usuń nadmiar wilgoci. Uwaga: wystarczy spryskać liście - nie kwiaty!

Jeśli zauważysz, że nieotwarte pąki orchidei są lekko żółte i nie spieszą się z otwarciem, najprawdopodobniej nie mają wystarczającej ilości wilgoci. Zwilż je spryskiwaczem i powtarzaj tę procedurę raz dziennie, aż się otworzą. Nie pozwól jednak, aby wilgoć dostała się na już otwarte kwiaty - to doprowadzi do ich odpadnięcia.

Trzecim i również popularnym powodem wczesnego opadania kwiatów jest pojawienie się choroby lub szkodnika na storczyku. Niestety nie obejdzie się wówczas bez specjalnych środków do leczenia. Przede wszystkim, aby zrozumieć, czy storczyk ma chorobę grzybiczą, należy zbadać jej korzenie. Dziś właścicieli storczyków mają do dyspozycji szeroką gamę różnych preparatów na każdy gust i portfel. Przestrzegając tych prostych zasad, wyeliminujesz wszystkie błędy w pielęgnacji storczyka, a on odwdzięczy się to stokrotnie!

O tym się mówi: Ważna wiadomość dla odbiorców gazu. Niektórych nie obejmie wzrost rachunków w 2022 roku. O kim mowa

Zerknij: Ostatnie miejsce spoczynku Ryszarda Farona budzi skrajne emocje. Bardzo ponure zdjęcia