Jak przypomina portal "Interia", co roku w okresie Bożego Narodzenia odbywają się wizyty duszpasterskie, tradycyjnie nazywane kolędami. W dobie epidemii koronawirusa wielu wiernych zadaje sobie pytanie, czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie?

Kolęda w czasie epidemii koronawirusa

Epidemia koronawirusa wiele zmieniła w naszym codziennym życiu. Nie ominęło to również kwestii związanych z tradycyjną wizytą duszpasterską odbywaną w okresie bożonarodzeniowym. W wielu polskich parafiach kolejny rok z rzędu, duchowni zdecydowali się odwołać kolędę lub ograniczyć ją do odprawienia mszy świętej i indywidualnych zaproszeń kierowanych przez wiernych.

Kolęda/YouTube @Radjo Maryja

Nie zabrakło jednak parafii, w których księża zdecydowali się na kontynuowanie tradycji i odwiedzenie domów wiernych. Wielu parafian stanęło w nich przed dylematem, czy przyjmować duchownego, czy też nie? Z jednej strony jest to dla niech ważny element życia religijnego, z drugiej obawiają się możliwości zakażenia koronawirusem. Jak na taki dylemat odpowiada Kościół?

Wizyta duszpasterska w świetle prawa kanonicznego

Co ciekawe prawo kanoniczne nie nakazuje wprost odbywania wizyt duszpasterskich w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jest to tradycja, która kultywowana jest w naszym kraju. Poprzez nią proboszczowie wypełniają nakaz "poznania wiernych, nad którymi sprawują pieczę".

W trakcie wizyt duszpasterskich księża modlą się ze swoimi parafianami, błogosławiąc mieszkańców i sam dom. Jest to także okazja do rozmowy i poznania wiernych. Przyjmowanie księdza nie jest przymusem więc każdy, kto z obawy przed wirusem nie chce przyjmować duchownego, może tego nie robić.

Kolęda/YouTube @Radjo Maryja

Warto pamiętać, że w przypadku, kiedy notorycznie nie będziemy przyjmować księdza, możemy mieć problem z uzyskaniem choćby zaświadczenia o byciu praktykującym katolikiem - dokument ten wymagany jest m.in. do zostania rodzicem chrzestnym.

A jak w waszych parafiach wygląda tegoroczna kolęda?

To też może cię zainteresować: Antoni Królikowski przerwał milczenie. Opowiedział kulisy głosnego konfliktu w rodzinie. Para przeżywa prawdziwy horror

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Doszło do ewakuacji pacjentów z SOR-ów w kilku szpitalach. Co było powodem

O tym się mówi: Kate i Meghan wciąż nie poprawiły relacji. Kate nie kryła irytacji słysząc o serialu z Meghan