Spowiedź jest jednym z najważniejszych sakramentów w katolicyzmie​ i anglikanizmie. To właśnie podczas niej odpuszczone zostają nam grzechy.

Wielkie zmiany w kodeksie prawa kanonicznego

8 grudnia weszły w życie zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka, które dotyczą sankcji karnych w Kościele.

Jak zdradził ksiądz profesor Piotr Majer, konsultor Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski, w nowym prawie kanonicznym jest przede wszystkim jedna ogromna zmiana.

Od teraz większość kar ma charakter nakazany i każdy przełożony będzie musiał ukarać przestępcę. Wcześniej za zły występek sprawca mógł zostać ukarany, ale nie było to obligatoryjne.

Dotyczą one spowiedzi. świętej O czym mowa

Ponadto w znowelizowanym Kodeksie prawa kanonicznego są również zmiany dotyczące osób świeckich. Otóż od teraz penitent, czyli osoba przystępująca do spowiedzi, nie będzie mógł mówić o tajemnicy spowiedzi publicznie.

Penitent występujący w mediach i łamiący tajemnicę spowiedzi złamie prawo kanoniczne i będzie czekać go kara. Jak zauważył ksiądz Majer, ponadto w takich sytuacjach spowiednik nie może zareagować na słowa penitenta.

Dlatego tajemnica spowiedzi dotyczy obydwóch stron. Jeśli spowiednik zdradziłby tajemnicę spowiedzi wówczas popełniłby "jedno z najcięższych przestępstw w prawie kanonicznym, zagrożone karą ekskomuniki, zarezerwowaną dla Stolicy Apostolskiej".

ZOBACZ, O CZYM JESZCZE PISALIŚMY W OSTATNICH DNIACH NA PORTALU „ZYCIE.NEWS”: NIETYPOWA WIADOMOŚĆ OD KLIENTKI WYWOŁAŁA SPORE PORUSZENIE U KELNERKI. POST W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH ZEBRAŁ JUŻ KILKASET TYSIĘCY POLUBIEŃ

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ZYCIE.NEWS”: REAKCJA ANTKA KRÓLIKOWSKIEGO PODCZAS SKŁADANIA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ WZBUDZIŁA ZASTANOWIENIE FANÓW. WIELE WSKAZUJE, ŻE JOANNA OPOZDA JEST W CIĄŻY

Z ŻYCIA ZNANYCH LUDZI INFORMOWALIŚMY NA PORTALU „ZYCIE.NEWS O: MEGHAN MARKLE PONOWNIE USŁYSZAŁA WIELE PRZYKRYCH SŁÓW OD SWOJEGO OJCA! CO POWIEDZIAŁ? THOMAS MARKLE NIE OSZCZĘDZIŁ CÓRKI NAWET W DNIU JEJ 40. URODZIN