Jak podaje portal "Wirtualna Polska", dzięki ogromnemu postępowi cywilizacyjnemu w medycynie i różnego rodzaju przeobrażeniom społeczno-gospodarczym mamy szansę żyć dłużej. Naukowcy ustalili, jak długo nasze ciała mogą sprawnie funkcjonować i na czym polega sekret długowieczności.

Będziemy żyć znacznie dłużej?

Obecnie średnia długość trwania ludzkiego życia to 79 lat. Okazuje się, że nasze ciało może sprawnie funkcjonować znacznie dłużej. Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Pittsburghu sprawdzili, jakie zdolności do regeneracji posiada nasz organizm. Z przeprowadzonych badań wynika, że moglibyśmy żyć dwukrotnie dłużej niż obecna średnia.

Oczywiście wymagałoby to od nas nieco wysiłku i dozy szczęścia. Zdolności regeneracyjne naszego ciała swoje maksimum osiągają w okresie między 16 a 35 rokiem życia - oczywiście przy założeniu, że jesteśmy zdrowi. Oznacza to, że po spadku zdrowia ze stanu 100 na 95 proc. nasz organizm jest w stanie po rekonwalescencji wrócić do punktu wyjściowego.

Seniorzy. Źródło: Youtube Serwis powiat24.pl
Seniorzy. Źródło: Youtube Serwis powiat24.pl
Seniorzy/YouTube @Serwis Powiat 24

Niestety wraz z upływem czasu zdolności naszego organizmu do regeneracji maleją. Poradzenie sobie ze zwykłym przeziębieniem zajmuje nam trochę więcej czasu. Rany też nie goją się tak szybko, jak wcześniej. Nasz organizm daje nam wyraźne znaki, że potrzebujemy więcej odpoczynku niż wcześniej. Pierwsze symptomy tego możemy zobaczyć już od 36 roku życia, choć najbardziej odczuwalne są po 65 roku życia.

Zaskakujące wyniki badań

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że po 120-150 latach nasz organizm nie jest już w stanie wrócić do zdrowia. Na tym etapie śmiertelnym zagrożeniem może okazać się skaleczenie - po pierwsze z powodu infekcji (niewystarczająca praca układu odpornościowego), po drugie w związku z brakiem możliwości odbudowy komórek.

Ruch może pomóc nam zachować dobrą kondycję i zdrowie. Dlatego lekarze zalecają przejście dziennie około 10 tysięcy kroków, choć badania pokazują, że już 7,5 tysiąca kroków da pożądany efekt. Dlaczego tak się dzieje? Ruch wpływa na produkcję komórek krwi, które z kolei wpływają na zdolność do regeneracji.

Kroki/YouTube @WP
Kroki/YouTube @WP
Kroki/YouTube @WP

Myślicie, że uda nam się osiągnąć kiedyś średnią długość życia na poziomie 120-150 lat?

To też może cię zainteresować: To istny cenowy Armagedon! Za warzywa trzeba będzie niedługo zapłacić krocie! Ceny na rynkach szybują do góry

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kondolencje płyną z całego świata. Odeszła prawdziwa legenda sceny muzycznej

O tym się mówi: Przemysław Czarnek jasno o planach na kolejny rok szkolny. Czy uczniowie mają szansę na powrót do szkolnych ławek