Skórka z banana zawiera fosfor, magnez i potas w idealnych proporcjach, co pozwoli odżywić storczyki. Wypróbuj jeden z trzech poniższych przepisów, wszystkie oparte wyłącznie na skórkach z bananów!

Herbata bananowa

Ułóż i wysusz skórki bananów na słońcu lub w piekarniku. Zmiel w młynku do kawy lub zmiażdż w moździerzu. Następnie zaparz 1 łyżeczkę w 200 ml gorącej wody i podlej storczyki schłodzonym roztworem.

Nawóz do peelingu w proszku

Wysusz skórkę w taki sam sposób, jak opisano w powyższym przykładzie. Następnie zmiel na drobny proszek i posyp orchideę w razie potrzeby. Gotowy proszek przechowuj w zamkniętym pudełku w ciemnym miejscu.

Napar bananowy

Być może ten przepis można wykorzystać nie tylko do odżywienia orchidei, ale ogólnie dla wszelkich domowych kwiatów. Zalej skórkę z dwóch bananów 1 litrem czystej wody, pozostaw na dwa dni. Odcedź i rozcieńcz w proporcjach 1: 1 z wodą. Następnie podlej orchideę cennym nawozem.

Ważne jest, aby orchideę karmić nawozem nie więcej niż raz na miesiąc. Obowiązuje zasada - lepiej jest karmić niedostatecznie niż przekarmiać. Efekty mogą być odwrotne do zamierzonych.

Ponadto nie należy nawozić nowo zakupionej rośliny - najpierw pozwól jej zakwitnąć i zrzucić kwiaty (3-4 miesiące od zakupu). Storczyk potrzebuje karmienia, gdy wypuści szypułkę i zakwitnie. W okresach spoczynku lub choroby roślina nie wymaga karmienia.

Aby wzmocnić efekt, ostatni przepis (napar bananowy) można wykorzystać do przetarcia liści - wtedy orchidea wchłonie jeszcze więcej składników odżywczych!

Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak zrobić nawóz ze skórki banana, zobacz poniższy film: