Czarna porzeczka jest to jeden z najpopularniejszych gatunków owoców w Polsce. Niestety, mimo to niewielu może pochwalić się bogatymi zbiorami tych słodkich jagód. Aby zwiększyć plony, musisz znać kilka ważnych zasad i reguł dotyczących dbania o krzewy porzeczki - dzięki tym wskazówkom twoje plony mogą zwiększyć się nawet kilkukrotnie!

To warto wiedzieć!

1. Zasadź w odpowiednich odstępach kilka różnych odmian porzeczek, które będą kwitnąć i owocować w różnym czasie. W tym przypadku, nawet przy silnych wiosennych przymrozkach, niektóre krzewy porzeczki będą nadal wydawać owoce latem.

2. Porzeczka potrzebuje dość dużo przestrzeni, aby mogła prawidłowo rosnąć. Wskazane jest sadzenie krzewów w odległości 1 m od siebie. Im bliżej siebie znajdują się krzewy, tym gorsza cyrkulacja powietrza i dostęp światła, co w konsekwencji wpływa na zmniejszenie wydajności. Porzeczki również potrzebują podpory - pisaliśmy już o możliwościach samodzielnego jej przygotowania.

porzeczki, screen YT
porzeczki, screen YT
porzeczki, screen YT

3. Krzewy porzeczki lubią być "karmione" skrobią, ale prawdziwą, (nie proszkiem) ze zwykłych ziemniaków. Są dwa sposoby zdobycia skrobii: możesz albo zrobić napar ze skrobii z obierków ziemniaczanych i polać nim roślinę, albo po prostu wkopać obierki w pobliżu krzaka. W okresie kwitnienia pamiętaj o tym, aby karmić roślinę naturalną skrobią!

4. Często zdarza się, że mimo dużej ilości krzewów porzeczkowych zbiorów prawie nie ma. Powodem tego są z reguły szkodniki. Doświadczeni ogrodnicy polecają, aby sprawdzić krzewy wczesną wiosną i natychmiast usuwać dotknięte przez szkodniki liście, pędy i pąki. Zwróć szczególną uwagę na spuchnięte pąki, podobne do grochu: należy je natychmiast usunąć, ponieważ tam żyją szkodniki. Wczesną wiosną można także polać krzewy wrzącą wodą.

5. Gdy śnieg się roztopi, pod krzew porzeczki należy położyć materiał, karton lub papę. W ten sposób przedłużysz okres hibernacji szkodników glebowych.

6. W porzeczkach większość korzeni jest płytka, dlatego należy regularnie i równomiernie podlewać krzew. W przypadku, kiedy często pada deszcz wystarczy podlać krzew około 5 razy w sezonie. Ale jeśli lato jest suche i gorące, konieczne jest częstsze podlewanie - raz na 10 dni około 3-4 wiadra pod krzewem. Ponadto porzeczki nie lubią kwaśnej gleby - należy ją wapnować.

7. Prawidłowe i terminowe przycinanie jest ważnym krokiem w pielęgnacji porzeczek. Gałęzie porzeczki starzeją się bardzo szybko i jest to całkowicie normalny i naturalny proces. Aby utrzymać wysokie plony, suche i stare gałęzie należy wyciąć na czas. Przycinanie można wykonać wiosną lub jesienią.