Dominikanin, teolog, filozof i publicysta ojciec Maciej Zięba, doskonale znany wielu Polakom przegrał walkę z nowotworem. Lubiany i poważany duchowny zmarł 31 grudnia w nocy po wielu miesiącach leczenia. Miał 66 lat.

Ojciec Maciej Zięba zmarł w czwartek, ostatniego dnia 2020 roku we Wrocławiu. O jego odejściu poinformowali w Internecie bracia dominikanie ze stolicy Dolnego Śląska.

„Z żalem informujemy, że dzisiejszej nocy, po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową, zmarł nasz współbrat Maciej Zięba OP. Pamiętajmy o nim w modlitwie. Bracia konwentu św. Wojciecha” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej zakonu, cytowanym przez Radio Zet.

Nie żyje ojciec Maciej Zięba. Znany dominikanin zmarł po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową

Teolog, publicysta i filozof ojciec Maciej Zięba przyszedł na świat 6 września 1954 roku we Wrocławiu. Był absolwentem fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1978 uzyskał tytuł magistra. Licencjat z zakresu teologii uzyskał pod koniec lat 80 na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej.

W 1981 roku ojciec Maciej Zięba wstąpił do zakonu św. Dominika, a po sześciu latach uzyskał święcenia kapłańskie. Wielu Polakom znany był z działalności antykomunistycznej w latach 70 i 80, był doradcą NSZZ „Solidarność”, publikował w „Tygodniku Solidarność”.

W swojej karierze był prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów, a także popularyzował naukę Jana Pawła II. Za działalność opozycyjną otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Wolności i Solidarności (2015), a także Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019).

Założył, a później był dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie, przewodniczył też Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku. Odpowiadał za przygotowania w 2021 roku obchodów setnej rocznicy narodzin Jana Pawła II.

Jak informował portal "Życie": W POLSCE WRAZ Z 1 STYCZNIA POWSTANĄ NOWE MIASTA? BĘDZIE ICH AŻ DZIESIĘĆ! WŁADZE SAMORZĄDÓW OTRZYMAŁY JUŻ AKTY NADANIA PRAW MIEJSKICH OD PREMIERA

Przypomnij sobie: KIEPSKA ATMOSFERA W MIESZKANIU I UCZUCIE NIEPRZYJAZNEJ MOCY? TYCH PRZEDMIOTÓW LEPIEJ NIE TRZYMAĆ W DOMU! MAJĄ DAR PRZYCIĄGANIA ZŁEJ ENERGII

Portal "Życie" pisał również: JAK USUNĄĆ UPORCZYWE PLAMY BEZ USZKODZENIA TKANIN? TO DOPIERO SZTUKA! Z TYM ZMAGA SIĘ KAŻDA PANI DOMU. JEST NA TO KILKA PROSTYCH SPOSOBÓW

Pisaliśmy również o: CO KRYJE SIĘ WE WNĘTRZACH DOMU KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO? PRAWDA WYSZŁA NA JAW. NIEWIELE OSÓB CHCIAŁOBY SIĘ TAM ZNALEŹĆ. NIEPOKOJĄCE ZNALEZISKA