Okres świąteczny dobiegł już końca, jednak choinki wciąż widoczne są w większości polskich domów. Wielu z nas decyduje się na żywe drzewka, dzięki którym możemy poczuć zapach lasu i magię tego niesamowitego zimowego okresu.

Warto jednak pamiętać, że żywa choinka to nie tylko piękny zapach. Są także minusy posiadania takiego drzewka – i to nie tylko osypywanie się. Możemy bowiem przynieść ze sobą sporo żyjątek, które niekoniecznie chcielibyśmy gościć pod swoim dachem.

Choinka. Źródło: Youtube Wazzup
Choinka. Źródło: Youtube Wazzup

Jakie szkodniki czają się w choinkach?

Portal ABC Zdrowie postanowił wyjaśnić, jakich intruzów możemy znaleźć na świątecznych drzewkach. Poza szkodnikami roślin, które mogą przenieść się na nasze domowe oranżerie, na choinkach znajdziemy także inne żyjątka.

Co z kleszczami? Specjalista, dr Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii UP we Wrocławiu, mówi, że to akurat mało prawdopodobne – nie przepadają one za zapachem choinek, a w naturze bardzo rzadko można je spotkać w lasach iglastych.

Skoro nie kleszcze, to co czai się wśród gałęzi i igieł choinek? Okazuje się, że możemy na niej przynieść pluskwy. Choć jest to raczej rzadkie, to czasami ma miejsce. Lepiej więc uważać.

Kolejnymi, częstszymi gośćmi na choinkach są… pająki. Niestety, może być trudno pozbyć się intruzów – mogą schować się po kątach i bardoz szybko mnożyć.

Choinka. Źródło: Youtube Do Roboty
Choinka. Źródło: Youtube Do Roboty

Żeby nie przynieść owadów do domu, możemy wybrać sztuczne drzewko lub spróbować „testu białego prześcieradła”, czyli przynieść drzewko, rozłożyć na podłodze prześcieradło i potrząsać choinką nad materiałem – wtedy zobaczymy, co kryje się w jej gałęziach.

Innym sposobem jest ustawienie choinki na trzy dni na balkonie, tarasie lub w ogrodzie, na mrozie. Przez ten czas szkodniki wyginą. Warto także kupować choinki z miejsc, w których stoją one przez co najmniej kilka dni na zewnątrz – prawdopodobnie wszystkie owady już zginęły lub uciekły.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA! DATA NIE JEST TUTAJ PRZYPADKIEM. CHODZI O MOŻLIWĄ NOWĄ PANDEMIĘ. ŚWIAT ZADRŻAŁ W POSADACH

O tym się mówi w Polsce: POGODA W ŚRODĘ MOCNO ZASKOCZY POLAKÓW! NAGLE DOJDZIE DO DIAMETRALNYCH ZMIAN, A ŚNIEG I GOŁOLEDŹ TO TYLKO POCZĄTEK. CZEKA NAS COŚ NIESPODZIEWANEGO

O tym się mówi na świecie: CZY KRÓLOWA ELŻBIETA II ZMIERZA DO KOŃCA SWOJEGO PANOWANIA? MONARCHINI ODBYŁA WAŻNE SPOTKANIE ZE SWOJĄ RODZINĄ. JAKIE KROKI ZOSTAŁY PODJĘTE

Z życia gwiazd: CO KRYJE SIĘ WE WNĘTRZACH DOMU KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO? PRAWDA WYSZŁA NA JAW. NIEWIELE OSÓB CHCIAŁOBY SIĘ TAM ZNALEŹĆ. NIEPOKOJĄCE ZNALEZISKA