Jednak urodzona w Polsce pani naukowiec, niemal patologicznie nieśmiała i przyzwyczajona do spędzania większości czasu w swoim paryskim laboratorium, była oszołomiona fanfarą, która ją powitała.

Maria - niesamowita i skromna

Była na obiedzie pierwszego dnia w domu pani Andrew Carnegie przed przyjęciami w Waldorf Astoria i Carnegie Hall. Później zjawiła się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej, gdzie wystawa upamiętniła jej odkrycie radu.

American Chemical Society, New York Mineralogical Club, ośrodki badań nad rakiem i Bureau of Mines organizowały imprezy na jej cześć. Później w tym samym tygodniu 2000 studentów Smith College śpiewało pochwały Curie na koncercie chóralnym, zanim nadało jej honorowy stopień naukowy. Dziesiątki innych szkół wyższych i uniwersytetów, w tym Yale, Wellesley i University of Chicago, przyznały jej wyróżnienia.

Urodziła się w listopadzie 1867 roku w Warszawie, gdzie wychowała się podczas okupacji rosyjskiej. Jej matka zmarła na gruźlicę, gdy Marie miała 10 lat. Cudowna zarówno w literaturze, jak i matematyce, jako nastolatka Marie uczęszczała do tajnej szkoły zwanej „Pływający Uniwersytet” - jej lokalizacja zmieniała się regularnie, aby uniknąć wykrycia przez Rosjan - która uczyła fizyki i historii naturalnej, a także zakazanych przedmiotów z historii Polski i kultura.

Jej ojciec, nauczyciel przedmiotów ścisłych, podsycał ciekawość córki, ale nie mógł pozwolić sobie na wysłanie jej na studia. Marie pracowała jako guwernantka, aż w wieku 24 lat zaoszczędziła wystarczająco dużo pieniędzy i kupiła bilet na pociąg do Paryża, gdzie przeniosła się do Dzielnicy Łacińskiej i zapisała się na Sorbonę.

Stulecie minęło, ale w końcu możemy ją docenić jako kobietę o wielu obliczach, o niezwykłej intensywności, inteligencji i woli - kobietę odwagi, przekonania i sprzeczności. Po stuleciu postrzegamy ją jako jednego z najważniejszych naukowców XX wieku, który był jednocześnie niewątpliwie i uspokajająco człowiekiem.

O tym się mówi: Ta modlitwa służy duchowej mądrości. Warto poznać jej słowa, by mądrość gościła w naszym życiu na co dzień

Zerknij: Ministerstwo Zdrowia przekazało bardzo ważny komunikat. Powinniśmy zastosować się do tych zaleceń