W 2019 roku sfotografowano pierwsze dowody geologiczne na połączone ze sobą zbiorniki wodne głęboko pod powierzchnią planety.

Widzenie aniołów, ludzkich twarzy i innych znanych scen na przedmiotach nieożywionych nazywa się pareidolia i nie jest rzadkością, jeśli chodzi o Marsa.

Wielkie odkrycia na Marsie

źródło: YouTube
źródło: YouTube
źródło: YouTube

W latach siedemdziesiątych teoretycy odkryc na Marsie byli pewni, że jeden z orbiterów zauważył „twarz”, ale ponownie wykazano, że jest to przypadkowe ustawienie wydm mineralnych. Niedawno sfotografowano naturalne elementy, które wyglądają jak kopuły i inne konstrukcje stworzone przez człowieka.

Europejska Agencja Kosmiczna mówi, że kształt jest rzeczywiście linią klifów lub stromych zboczach utworzonych przez erozję - która jest oddzielona od wydm poniżej.

Ręka anioła, która wygląda, jakby sięgała w lewo, to duży dół sublimacyjny, cecha sezonowa, która tworzy się, gdy lód zamienia się w gaz i pozostawia puste kieszenie i zagłębienia na powierzchni planety.

Mniej niż 15 procent pokrywy lodowej to lód wodny, reszta to suchy lód, stały dwutlenek węgla, który sublimuje w ciepłym sezonie i zamienia się z ciała stałego w gaz. Na Plutonie widziano doły sublimacyjne. Głowa i aureola anioła są utworzone przez krater uderzeniowy, który powstał w wyniku zderzenia meteorytu ze skorupą Marsa.

We wrześniu 2020 roku Mars Express znalazł oznaki nowych stawów ze słoną wodą w stanie ciekłym pod lodem na biegunie południowym. Mars Express wszedł na orbitę wokół planety w grudniu 2003 roku. W marcu 2019 roku naukowcy z ESA poinformowali, że orbiter wykrył pierwsze geologiczne dowody na istnienie połączonych zbiorników wodnych głęboko pod powierzchnią.

Wcześniejsze badania teoretyzowały na temat systemu wód podziemnych, ale analiza ta pokazała, jak obszerny był on w oparciu o cechy, które zdaniem ekspertów mogły zostać wyrzeźbione tylko przez wodę.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: ZUS wznawia wysyłanie ubezpieczonych na rehabilitacje. Które sanatoria znalazły się na liście i jakie warunki trzeba spełnić, by pojechać

Zerknij: Zosia nie zdołała się nauczyć, jak samodzielnie prowadzić dom. Jej teściowa postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce