Od kilka lat w Polsce w zimę mamy dosyć wysokie temperatury i mało śniegu. Wiele osób, zwłaszcza dzieci i młodzież, tęskni za prawdziwą zimą ze śniegiem. Jednak taka zima to nie tylko piękne widoki i zabawa, ale też wiele problemów.

Wiele osób pamięta czas, który w historii zapisał się jako zima stulecia. Mieliśmy ją w sezonie 1978/79.

Obfite opady zaczęły się wówczas 29 grudnia 1978 roku, a temperatura spadła do kilkunastu stopni poniżej zera. Niespodziewane śnieżyce spowodowały dla wielu osób prawdziwe kłopoty, a 1 stycznia w 1979 roku większość Polski była zasypana doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego.

Z powodu mrozu popękały szyny kolejowe powodując kilkunastogodzinne opóźnienia, a drogami nie dało się przejechać. Wojsko i ludzie musieli w wielu miejscach ręcznie odśnieżać drogi i kopać tunele.

W końcu w kilku województwach musiano ogłosić stan klęski żywiołowej, a wielu miejscach był jeszcze większy problem z zaopatrzeniem niż zwykle.

Materiały z tego czasu zachowały się w nagraniach archiwalnych.

Co ciekawe, chociaż przełom 1978 oraz 1979 roku nazywany jest zimą stulecia z powodu problemów jakie przyniosła, nie jest ona rekordowa pod względem temperatur.

Najmroźniej było w 1928/1929 oraz 1939/1940 kiedy to temperatury spadały do nawet minus 40 stopni Celsjusza.

To też może cię zainteresować: Najnowsze doniesienia mediów o szczepionce. Preparat ma trafić na rynek już wkrótce. Kiedy ruszą szczepienia? Znane są już szczegóły program szczepień

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niesamowita historia kobiety, która spędziła w ekstremalnym warunkach ponad 70 lat. Odciętej od świata staruszce pomógł pewien miliarder. O co chodzi

O tym się mówi: Czy część emerytów straci 500 Plus dla seniora? Wszystko przez zapowiadaną na marzec 2021 waloryzację. Ważne informacje dla najstarszych Polaków