Jak podaje portal "Wprost", w poniedziałek 21 grudnia mogliśmy podziwiać na niebie wyjątkową Gwiazdę Betlejemską. To zjawisko tak nieodzownie kojarzące się ze świętami Bożeg Narodzenia, to w rzeczywistości koniunkcja Jowisza i Saturna. Dla obserwatorów z Ziemii, te dwa gazowe olbrzymy znalazły się na niebie tak blisko siebie, że zlały się w jeden świetlny punkt. W sieci pojawiło się zachwycające nagranie tego niezwykłego zjawiska.

Gwiazda Betlejemska zaświeciła na niebie

To, co nazwano Gwiazdą Betlejemską było w rzeczywistości koniunkcją dwóch gazowych olbrzymów, Jowisza i Saturna. W czasie koniunkcji ciała niebieskie ustawiają się w jednej linii, co dla obserwatoró z Ziemii wygląda, jakby planety zlały się w jedno. Sama koniunkcja nie jest zjawikiem aż tak sporadycznym, zdarza się ona bowiem średnio raz na dwie dekady.

Wyjątkowość poniedziłkowej koniunkcji poległa na tym, że tak blisko siebie, jak wczoraj Jowisz i Saturn znajdowały się ostatnio w 1226 roku, a więc w czasach, kiedy Konrad Mazowiecki sprowadzał do Polski Krzyżaków.

Czym była Gwiazda Betlejemska?

Do dziś spekuluje się, czym mogła być opisana w Piśmie Świętym Gwiazda Betlejemska. Jedną z branych pod uwagę możliwości jest właśnie wielka koniunkcja Jowisza i Saturna, którą mieliśmy okazję podziwiać w poniedziałkowy wieczór. Niektórzy naukowcy wskazują, że mogła nią być również kometa.

Trzej Królowie/YouTube @Radio-Teleskop
Trzej Królowie/YouTube @Radio-Teleskop
Trzej Królowie/YouTube @Radio-Teleskop

Nie wszyscy są nawet przekonani, czy za opisaną w Ewangeliach gwiazdą stoi w ogóle jakiekolwie zjawisko astronomiczne. Część badaczy przypisuje jej jedynie wymiar symboliczny.

Mieliście okazję podziwiać poniedziałkową koniunkcję Jowisza i Saturna?

To też może cię zainteresować: Czy licealiści wrócą do szkół po feriach? Co z innymi uczniami? Minister Edukacji Narodowej rozwiewa wszelkie wątpliwości w tej kwestii

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Już niebawem zostaną wprowadzone kolejne zmiany? Czy godziny dla seniorów zostaną zlikwidowane

O tym się mówi: Od stycznia 2021 roku będzie obowiązywać nowy podatek. Odczuje go niemal każdy. Czy ceny produktów będą jeszcze wyższe