Jak przekonuje profesor Włodzimierz Gut mamy powody do ostrożnego optymizmu, gdyż nasz kraj znalazł się w znacznie lepszej sytuacji epidemiologicznej niż nasi zachodni i wschodni sąsiedzi. Okazuje się bowiem, że Niemcy i Litwa mają znacznie wyższe od naszych wskaźniki zakażeń. Jak wiadomo z mediów, rząd niemiecki ma wprowadzać twardy lockdown w najbliższym czasie.

Jednak minister zdrowia, Adam Niedzielski nie chce na ten moment rozluźniać atmosfery w naszym kraju i będzie rekomendował – jak zapowiedział na poniedziałkowym spotkaniu poświęconej programowi szczepień – przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia włącznie. Oznacza to, że przebywające na feriach dzieci nie będą miały możliwości wyjechać z rodzicami na narty w Polsce przez zamknięte hotele dla turystów.

Spotkanie miało miejsce w Biurze bezpieczeństwa Narodowego, a poza ministrem zdrowia wzięli w nim udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Jak przekonuje profesor Włodzimierz Gut, generalnie zgadza się z myślą przewodnią Adama Niedzielskiego, a sam utrzymałby podobne obostrzenia do dzisiejszych do chwili szczepień i minimum zaszczepienia osób z głównych grup ryzyka, jak powiedział w rozmowie z PAP, cytowany przez Radio Zet.

Czy w Polsce jest lepsza sytuacja epidemiczna niż w innych krajach europejskich? Eksperci nie mają wątpliwości. Znany wirusolog mówi, że jesteśmy w lepszej sytuacji

Wirusolog określił, że wpływ na wzrosty bądź spadki liczby zakażeń ma przede wszystkich przestrzeganie zasad sanitarnych lub jego brak.

„Na szczęście jesteśmy w tej chwili w lepszej sytuacji niż nasi sąsiedzi - Niemcy czy Litwini, którzy zaostrzają obostrzenia, bo u nas spada liczba aktywnych przypadków, bo dziennie zdrowieje 20, a nawet 30 tysięcy osób, a nowych infekcji jest mniej. Musimy jednak nadal uważać” – powiedział prof. Gut w rozmowie z PAP.

Jednak zbyt szybkie poluzowanie restrykcji i atmosfery wokół zagrożenia zakażeniem może być ogromny wpływ na szybko wzrost nowych zakażonych.

Zdaniem wirusologa, szczepienia to klucz w opanowaniu epidemii i modelowaniu obostrzeniami i otwieraniu kolejnych sektorów gospodarki.

Jak informował portal "Życie": MĘŻCZYZNA PO DWÓCH DEKADACH ZDRADZIŁ ŻONĘ, A KOCHANKA CHCIAŁA WROBIĆ GO W DZIECKO. NIE MIAŁ POJĘCIA, ŻE JEGO UKOCHANA RÓWNIEŻ NIE BYŁA ŚWIĘTA

Przypomnij sobie: POJAWIŁ SIĘ PROJEKT USTAWY, KTÓRA MA POMÓC FINANSOWO MILIONOM POLAKÓW! CZY JEDEN Z ZASIŁKÓW ZWIĘKSZY SIĘ DO 7 TYSIĘCY ZŁOTYCH? ZAJMĄ SIĘ TYM POSŁOWIE

Portal "Życie" pisał również: WIELKA TAJEMNICA KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO WYSZŁA NA JAW! WPROST NIE SPOSÓB UWIERZYĆ. JASNOWIDZ ZDRADZIŁ RZECZ, O KTÓREJ WIĘKSZOŚĆ NIE MIAŁA POJĘCIA

Pisaliśmy również o: PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POKAZAŁ SIĘ OD ZUPEŁNIE NIEZNANEJ STRONY. SZEF RZĄDU POSTANOWIŁ ZADEMONSTROWAĆ POLAKOM, JAK WYGLĄDA JEGO DOM I RODZINA