"Radio ZET" donosi, że rozbłysk na słońcu, jaki miał miejsce 27 grudnia bieżącego roku, może spowodować powstanie nad polskim niebem niesłychanie widowiskowego zjawiska, jakim jest zorza polarna. Według doniesień ekspertów, mieszkańcy północnej części kraju mają szansę na obejrzenie kolorowego spektaklu.

Czyn jest zorza polarna

To jeden z najbardziej spektakularnych pokazów przyrody na naszej planecie, a mimo to wiele osób niewiele o nich wie. Czy możesz mi powiedzieć, czy zorze polarne są niebezpieczne? Czy Aurory można zobaczyć gołym okiem? Czy zorza polarna wydaje jakiś dźwięk? Jak zimno powinno być, aby zobaczyć zorzę polarną?

W szczególności zorze polarne to światła, które są wytwarzane, gdy naładowane cząstki (promieniowanie kosmiczne) zderzają się z atomami tlenu i azotu obecnymi w naszej magnetosferze.

Dlatego zorza polarna jest wynikiem miliardów pobudzonych cząsteczek, które emitują małe błyski światła, gdy uderzają w naszą planetę, widoczne tylko w nocy.

Podczas burz słonecznych możemy zobaczyć silne wyświetlacze zorzy polarnej złożone z dużych grup cząstek słonecznych lub koronalnych wyrzutów masy.

Najlepszy czas, aby zobaczyć zorzę polarną jest w trakcie sezonu Aurora, to znaczy od końca sierpnia do połowy kwietnia na półkuli północnej, a od maja do września na półkuli południowej.

Wygląd zależy od aktywności słonecznej. Kiedy aktywność jest niska, najczęstszym typem zorzy polarnej jest poświata podobna do cienkiej chmury. Najczęstsze kształty zorzy polarnej to łuki, które mogą stać się bardziej nieregularne wraz ze wzrostem aktywności.

Co o tym sądzicie?

O tym sie mówi: Matka odważnie ratuje życie swoim dzieciom ryzykując własnym. Ta historia wzrusza do łez

Zerknij tutaj: Wielki zmiany w życiu Piotra Kraśko. Dziennikarz żegna się z pracą. Co się stało

Nie przegap: Niezwykły futrzany bohater pomógł polskim żołnierzom. Przecierał im szlaki, nosił ciężary i pocieszał w najtrudniejszych chwilach