Wszystkie kobiety, które ukończyły 21 rok życia powinny udać się na to badanie. Niestety często w rutynie dnia codziennego zapominamy o tym, jak ważne jest nasze zdrowie. Czasami bywa tak, że jest już za późno.

Polki zapominają o cytologii

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polską Unię Onkologii corocznie na raka szyjki macicy choruje pół miliona kobiet. Tylko w samej Europie, co 18 minut z powodu raka szyjki macicy umiera jedna kobieta. Na nowotwór co roku choruje ok0olo 3,5 tysiąca Polek.

Aby zbadać się pod kontem raka szyjki macicy należy wykonać cytologię. Cytologia polega na pobraniu za pomocą specjalnej szczoteczki wymazu z szyjki macicy a następnie zbadaniu go pod mikroskopem. Kobiety, które nie wykonują badania regularnie mogą liczyć się z opłakanymi skutkami. Opowiedziała o nich ginekolog Janina Szymańska.

Ginekolog. Źródło: pkt.pl
Ginekolog. Źródło: pkt.pl

Jak powiedziała w rozmowie z Lelum Janina Szymańska, Polki mimo ciągłego przypominania o konieczności wykonywania badan, nie robią ich. W 2018 roku jedynie 18 procent kobiet wykonało badanie cytologiczne. Jak przestrzega ginekolog niewykonywanie cytologii może prowadzić to nowotworu.

Okazuje się, ze pierwsza cytologię powinno wykonać się już w wieku 21 lat, wówczas gdy kobieta rozpoczęła współżycie wcześnie, lub w po ukończeniu 25 roku życia nie później niż w wieku 30 lat. Cytologie powinno powtarzać się raz na rok, maksymalnie raz na trzy lata. Niestety Polska ma jeden z największych współczynników zachorowań na raka szyjki macicy w Europie. Polowa Polek, u których wykryto nowotwór, umiera.

Ginekolog. Źródło: lekarzebezkolejki.pl
Ginekolog. Źródło: lekarzebezkolejki.pl

To też może cię zainteresować: NOWA OKŁADKA Z ANNĄ LEWANDOWSKĄ WYWOŁAŁA OGROMNE OBURZENIE W SIECI. DO SYTUACJI ODNIOSŁA SIĘ MIĘDZY INNYMI MATYLDA DAMIĘCKA. O CO CHODZI

O tym się mówi na świecie: PIELĘGNIARKA POSTANOWIŁA POWIEDZIEĆ DOŚĆ I WYZNAŁA ZDUMIEWAJĄCĄ PRAWDĘ. JEJ WYPOWIEDŹ TO PRZTYCZEK W NOS DLA KORONASCEPTYKÓW. MOCNE SŁOWA

Z życia gwiazd: MARZENA KIPIEL-SZTUKA ZNALAZŁA SIĘ W NAPRAWDĘ TRUDNEJ SYTUACJI. JUŻ NIEBAWEM