Jak podaje portal "Interia", odra wróciła. Raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) nie pozostawia co do tego złudzeń. W okresie od 2016 do 2019 roku odnotowano wzrost liczby zachorowań na odrę o 556 proc. Prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej.

Odra wróciła

Zdaniem ekspertów, odra w dalszym ciągu może się rozprzestrzeniać, czemu sprzyja trwająca pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. W samym 2019 roku na całym świecie potwierdzono 869 770 przypadków odry. Ostatni raz tak dużą liczbę zakażeń odnotowano w 1996 roku. Dla porównania w 2016 roku potwierdzono 123 490 przypadków, co oznacza, że w ubiegłym roku odnotowano wzrot o 556 proc.

Dane z poszczególnych regionów globu są jeszcze bardziej niepokojące. Na kontynencie afrykańskim wzrost zachorowań na odrę wzrósł o 1606 proc., w Europie o 2282 proc., a w obu Amerykach aż o 19 739 proc. Na obszarze południowo-wschodniej Azji odnotowano o 6 proc. większą zachorowalność na odrę, a o 36 proc. w regionie Zachodniego Pacyfiku.

YouTube

Skąd tak duże wzrosty?

Niepokojący wzrost liczby zachorowań wywołany jest wieloma czynnikami. Obok pandemii koronawirusa problem stanowi brak szczepień ochronnych, a także coraz większa aktywność tzw. antyszczepionkowców.

WHO wzywa, aby poszczególne kraje nie bagatelizowały zagrożenia, jakie stwarza odra. Wspólnie z UNICEF, Światowa Organizacja wezwała świat do podjęcia działań, które zapobiegną wybuchowi epidemii odry i polio, będących następstwem ograniczonego funkcjonowania systemu zdrowia w dobie COVID-19.

YouTube

Myślicie, że już niebawem przyjdzie nam się zmierzyć nie tylko z epidemią koronawirusa, ale także z odrą i polio?

To też może cię zainteresować: Minister kultury wycofał się z wywołującej oburzenie decyzji. Miliony od podatników nie trafią do gwiazd i celebrytów? Trzeba „wyjaśnić wątpliwości”

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wprowadzono restrykcje wobec kwarantanny personelu medycznego. O co chodzi

O tym się mówi: Czym Adam Małysz zajmuje się na skoczni? Były polski sportowiec zdradził zaskakującą ciekawostkę