Jerzym Owsiakiem podczas zeszłorocznego Festiwalu Pol'and'Rock targnęły silne emocje. Na scenie, przed tysiącami ludzi, wygłosił on słowa, które zaprowadziły go przed sąd. Wydano już prawomocny wyrok w tej sprawie.

Czy organizator WOŚP poniesie konsekwencje?

Słynne już wystąpienie miało miejsce latem zeszłego roku podczas festiwalu znanego wcześniej jako Woodstock, a obecnie funkcjonującego pod zmienioną nazwą - Pol'and'Rock. Jerzy Owsiak, organizator szeroko znanej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ostrymi słowami zaatakował na scenie rządzących. Wytknął im m.in. afery dotyczące przelotów rządowymi samolotami za pieniądze podatników, a także poruszył temat konfliktu rządzącej partii z prezydent Gdańska w sprawie Westerplatte.

"Czemu nie karzecie polityków, którzy zapi***lają samolotami za moje, k***a, pieniądze? Dlaczego ich nie pociągniecie do odpowiedzialności? Nie ma na to zgody! Bądźcie z nami na Finale WOŚP. 176 mln. A wy, k***a, ile wywalacie pieniędzy na loty? Pacjenci onkologiczni nie mają się jak leczyć. To co wy, k***a, do nas macie?" - brzmiał ze sceny głos Owsiaka.

Prezes WOŚP ostrymi słowami zadeklarował, że choćby władza zamknęła go w więzieniu, to nie będzie w stanie zamknąć mu ust, a on sam "rozsadzi" to wszystko od środka. Zachęcał również publiczność do tego, by w końcu zmienić coś w kraju, w którym jedni Polacy są nastawiani przeciwko drugim.

Słowa wypowiadane przez Owsiaka, a zwłaszcza wulgarny język, jakiego używał, zaprowadziły go przez sąd. Po ponad rocznych działaniach w tym temacie, w piątek, 13 listopada, rozprawa w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim w końcu się odbyła.

Podczas gdy sąd pierwszej instancji uznał Owsiaka winnym, to sędzia podczas ostatniej rozprawy zdecydował się na niepodtrzymywanie tego wyroku.

Główną linią obrony prezesa WOŚP był przekaz artystyczny - według Owsiaka, jego słowa wygłoszone na scenie miały charakter piosenki i były w pełni emocjonalne. Stwierdził, że do takich czynów posunęło się przed nim już wielu artystów. W jego sprawie z pewnością pomógł również fakt ostatnich wydarzeń w Polsce, podczas których wulgaryzmy są szeroko stosowane do wyrażania swoich skrajnych uczuć.

Zobacz także: Decyzja Ministerstwa Kultury i Cyfryzacji wywołała spore oburzenie. Na konta artystów wpłyną niesamowite kwoty

Może cię zainteresować: Na jaką emeryturę może liczyć arcybiskup Sławoj Leszek Głódź? Suma to wielokrotność przeciętnej pensji, a to mały element jego niesamowitego majątku

Pisaliśmy również o: Wirus w kościele. Sanepid pilnie poszukuje uczestników mszy świętej w jednej z parafii