Klimatyczne przystrajanie domu, jedzenie słodyczy, przebieranie się za straszne postaci - wszystko to u wielu ludzi stanowi świetny powód do zabawy przy świętowaniu Halloween. Ten dzień szczególnie przypada do gustu dzieciom, które dzięki swoim oryginalnym przebraniom mogą od sąsiadów otrzymać słodkie pyszności. Są jednak w Polsce takie osoby, które zupełnie nie popierają obecności tego amerykańskiego święta w naszym kraju. Jest wśród nich kilka gwiazd.

Dlaczego świętujemy Halloween?

Tradycja ta została zaczerpnięta przez Polaków z USA, chociaż nawet tam jej pochodzenie nie jest do końca jasne. Uważa się, że owo święto wywodzi się z obrzędu Celtów. Za jego pomocą żegnali oni lato, a także oddawali cześć zmarłym. Wierzyli oni, że nakładane przez nich straszne maski i przebrania mają moc odstraszania złych duchów - dlatego do dziś ten element pozostał w tradycji, chociaż z zupełnie innym wydźwiękiem. Święto to, przypadające zawsze na 31 października, cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie obchodzone jest przez całe rodziny.

Polska poznała tę tradycję dopiero pod koniec lat 90. - nie da się ukryć, że z każdym rokiem święto staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne, chociaż wciąż nie na taką skalę jak na zachodzie. Z pewnością ma to związek z religią przeważającą w naszym kraju oraz obchodem dnia Wszystkich Świętych, który przypada zaraz po Halloween.

Nie wszystkie gwiazdy idą z duchem czasu

Są w Polsce osoby, po których spodziewalibyśmy się podążania za zachodnią kulturą i świętowania Halloween tak, jak robi się to w innych krajach. Tak jednak nie jest - zdecydowanie bardziej cenią sobie one polskie tradycje. O jakich gwiazdach mowa?

Magda Gessler przyznaje, że od Halloween woli polskie święta
Magda Gessler przyznaje, że od Halloween woli polskie święta

Jedną z takich osób jest Ewa Chodakowska. Napisała ona jakiś czas temu na swoim Instagramie, że nie obchodzi Halloween, nie przebiera ani nie maluje się w "straszny sposób". Na pytania o to, co wpłynęło na jej decyzję, odpowiedziała krótko: wychowanie. Przyznaje, że jest przyzwyczajona do obchodzenia tego dnia inaczej, a imprezować może w każdy inny dzień w roku. Rozumie jednak to, że ktoś może chcieć świętować ten dzień po swojemu.

Na temat popularnego obrzędu wypowiedziała się także Magda Gessler w rozmowie z PrzeAmbitnym: "Nasza historia i przeszłość jest zupełnie inna. Nie podoba mi się "nasze" amerykańskie święto w Polsce, podoba mi się nasze polskie święto w Polsce. Za oceanem niech mają takie [święto], jaką mają historię. Nasza historia nie jest taka wesoła i trudno śmierć traktować z uśmiechem... Chociaż Meksykanie robią to genialnie!" - powiedziała znana restauratorka.

Do osób, które w Polsce wolą świętować polskie święta, należą również Małgorzata Kożuchowska, Anna Popek, Marta Kaczyńska czy Katarzyna Skrzynecka.

Zobacz także: Niezwykle istotna wiadomość dla wszystkich Polaków. Główny Inspektorat Sanitarny przekazał ważną informację. Koniecznie należy się z nią zapoznać

Może cię zainteresować: Produkt leczniczy wycofany z aptek. Co wpłynęło na decyzję GIF

Pisaliśmy również o: To nagranie zrobiło furorę w sieci. Lis kradnie telefon i nagrywa całą swoją ucieczkę