"Super Express" podaje, że trwa akcja poświęcona udarowi mózgu. Co 6,5 minuty ktoś w naszym kraju doznaje udaru mózgu. Oznacza to, że codziennie spotyka to 220 osób.

"Pozwól się uratować"

Spot kampanijny poświęcony szybkiemu rozpoznaniu udaru i postępowaniu w przypadku jego wystąpienia zachęca ludzi do przekazywania wiadomości innym. W kampanii wziął udział Jacek Rozenek, który przeszedł dwa udary, więc doskonale wie, jak ważny jest wówczas czas reakcji i szybka pomoc medyczna.

Udar występuje, gdy naczynie krwionośne w mózgu pęka i krwawi lub gdy dochodzi do zablokowania dopływu krwi do mózgu. Pęknięcie lub zablokowanie uniemożliwia dotarcie krwi i tlenu do tkanek mózgu.

Objawy udaru

Utrata dopływu krwi do mózgu powoduje uszkodzenie tkanek w mózgu. Objawy udaru pojawiają się w częściach ciała kontrolowanych przez uszkodzone obszary mózgu. Im szybciej osoba po udarze otrzyma opiekę, tym lepszy będzie jej wynik. Z tego powodu dobrze jest znać oznaki udaru, aby móc szybko działać.

Objawy udaru mogą obejmować: paraliż, drętwienie lub osłabienie ręki, twarzy i nóg, szczególnie po jednej stronie ciała problemy z mówieniem lub rozumieniem mowy, dezorientacja, bełkotliwa mowa, problemy ze wzrokiem, takie jak problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach z zaczernieniem lub zamazanym widzeniem lub podwójne widzenie, kłopoty z chodzeniem, utrata równowagi lub koordynacji, zawroty głowy, silny, nagły ból głowy o nieznanej przyczynie.

Udar wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś inny ma udar, niech ktoś natychmiast zadzwoni pod numer 112.

Szybkie leczenie jest kluczem do zapobiegania następującym skutkom: uszkodzenie mózgu, długoterminowa niepełnosprawność, śmierć.


YouTube/Stop Udarom

O tym się mówi: Wielkie przepowiednie wizjonerki ze Śląska. Jej stygmaty, to dopiero początek cudów, w jakie zwątpiła kuria

Zerknij: Wielka muzyczna gwiazda lat 60. odeszła. Kondolencje płyną z całego świata