Czasami taki uraz powoduje krwawienie pod paznokciem, stan zwany krwiakiem podpaznokciowym. Te krwawienia mogą powodować ciemne przebarwienia (np. Czarny paznokieć), ucisk i ból. Oprócz bolesności przebarwienia paznokci mogą być również brzydkie, co jest kolejnym powodem, aby szukać pomocy medycznej w tej sytuacji.

Jak powstaje i kiedy należy udać się z nim do lekarza

W przypadku krwiaka podpaznokciowego uszkodzenie paznokcia powoduje krwawienie (krwiak) na poziomie łożyska paznokcia (pod płytką paznokcia) lub macierzy paznokcia. Macierz paznokcia to szybko dzieląca się warstwa komórek u podstawy paznokcia, leżąca w kierunku naskórka. Szybko dzielące się komórki macierzy paznokcia wypełniają się keratyną i stają się utwardzonym paznokciem. Bardziej rozległe uszkodzenie paznokcia może spowodować nie tylko krwawienie pod paznokciem (tj. Prosty krwiak podpaznokciowy), ale także bardziej rozległe uszkodzenie fałdu paznokcia lub samego palca.

Jeśli wystąpi krwawienie pod paznokciem, internista lub lekarz prowadzący w pierwszej kolejności może spuścić nadmiar płynu i zmniejszyć ciśnienie. Zabieg, zwany trepanacją paznokci, jest przydatny, gdy jest wykonywany w ciągu pierwszych 48 godzin. Jeśli krwiak podpaznokciowy wystąpił z powodu poważnego urazu, powinieneś również skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogło dojść do złamania palca.

Diagnoza

Opierając się na historii i badaniu fizykalnym, większość przypadków krwiaka podpaznokciowego może być łatwo zdiagnozowana (i leczona) przez lekarza. Kiedy spodziewane jest złamanie, konieczne jest prześwietlenie.

Mieliście kiedyś krwiak pod paznokciem?

O tym się mówi: Maryla Rodowicz: jej trudne chwile wciąż trwają. Andrzej Dużyński nie daje za wygraną w sądzie. Czy zeznania gosposi rozwieją wątpliwości

Zerknij: Ivan Komarenko nie odpuszcza. Ostro apeluje do Łukasza Szumowskiego słowami najnowszej piosenki "Mity i kity"

O tym pisaliśmy: Janusz Korwin-Mikke opublikował na Facebooku post o niecodziennej treści. Reakcja internautów była ekspresowa. O co chodzi