Powszechna i łatwa do zidentyfikowania rodzina grzybów, rodzina Borowików to duży rodzaj grzybów, który do niedawna był podzielony na kilka mniejszych rodzin, z których trzy główne to; Boletus, Leccinum i Suillus.

Jak rozpoznać

Ponieważ genom grzybów jest teraz sekwencjonowany, rodzina została znacznie bardziej podzielona, ​​a nazwy naukowe zmieniają się regularnie, co może prowadzić do zamieszania z identyfikacją, więc dla celów żerowania uważamy, że każdy grzyb z łodygą i porami zamiast skrzeli jest jadalny.

Prawie wszyscy członkowie większej rodziny Boletaceae mają pory lub rurki zamiast skrzeli, co czyni je łatwą do zidentyfikowania rodziną. Borowiki zawierają również grzyby bez rurkowatych porów, takie jak rodziny Paxillus, Hygrophoropsis i Scleroderma, ale ten artykuł dotyczy borowików z rurkowatymi porami zamiast skrzeli lub wewnętrznych zarodników. Borowiki są zwykle dużymi mięsistymi grzybami, które występują w Boletus purpureusróżnych kolorach, z grubą lub bulwiastą łodygą i bez pierścienia, z wyjątkiem niektórych Suillus.

Łodyga często ma sieć ciemnych linii lub plam. Pory pod nasadką mogą być białe, kremowe, żółte, pomarańczowe lub czerwone i zwykle można je łatwo usunąć z nasadki.

Dla początkującego zbieracza istnieją trzy zasady identyfikacji jadalnych borowików, które zapewnią Ci bezpieczeństwo: Blueing Bolete

  1. Upewnij się, że masz Bolete, wyprostowanego grzyba z łodygą i porami podobnymi do gąbki zamiast skrzeli pod kapeluszem i rośnie w ziemi, a nie na drewnie.
  2. Jeśli na grzybie pojawi się czerwone zabarwienie, które obejmuje łodygę, pory lub kapelusz, unikaj, ponieważ może to być oznaką toksycznego Bolete'a.
  3. Pokrój grzyba na pół w pionie, jeśli miąższ szybko zmieni kolor na intensywnie niebieski po lub bezpośrednio po cięciu, ponownie unikaj z powodu możliwej toksyczności. Pory na niektórych jadalnych borowikach mogą zmienić kolor na zielony lub niebieski, ale to miąższ szybko zmieniający kolor jest oznaką unikania grzyba.

nowiny

Jedenz internautów miał ogromne szczęście znaleźć całą rodzinkę pysznych borowików, a zdjęciem znaleziska podzielił się w internecie.

nowiny

O tym się mówi: Media obiegła informacja o zakażeniu koronawirusem jednej z pogodynek stacji TVN. Dorota Gardias miała zarazić się od własnej córki

Zerknij: Janusz Korwin-Mikke opublikował na Facebooku post o niecodziennej treści. Reakcja internautów była ekspresowa. O co chodzi