Zdarza się, że testamenty okazują się być sporą niespodzianką dla bliskich. Z reguły rodzina spodziewa się tego, jaki majątek posiada starsza osoba. Nie wszystko jest jednak takie proste.

Jak poradzić sobie ze sprawami spadkowymi?

Niejednokrotnie zdarza się tak, ze po śmierci danej osoby w rodzinie następuje konflikt. Bliscy spierają się o to, co zrobić z pozostawionym majątkiem i do kogo on ma należeć. Rozwiązaniem tej sytuacji mógłby być testament.

Podatek od deszczu
Podatek od deszczu
Podatek od deszczu

Testament jest dokumentem sporządzanym za życia, w którym to właściciel majątku rozdysponowuje go według swojego uznania na rodzinę, osoby bliskie czy nawet organizacje, fundacje itp. Najlepiej gdyby testament został sporządzony notarialnie.

Jeśli zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, wówczas jego bliscy dziedziczą spadek zgodnie z prawem spadkowym. Zgodnie z nim prawo do dziedziczenia posiada najpierw małżonek a następnie dzieci. Po dzieciach znajdują się wnukowie oraz prawnukowie. Spadek po zmarłym, w zależności od sytuacji rodzinnej, mogą odziedziczyć także rodzice, rodzeństwo z dziećmi , dziadkowie oraz pasierbowie. Jeśli nikt nie przyjmie spadku, odmowi lub osoba zmarła była samotna, trafia on wówczas do gminy a następnie do Skarbu Państwa.

Podatek od deszczu
Podatek od deszczu
Podatek od deszczu

Zgodnie z polskim prawem każdy, kto otrzymał spadek zobowiązany jest do uiszczenia podatku. Nie wszyscy jednak muszą go płacić. Z podatku zwolnieni są najbliżsi zmarłego - małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, rodzeństwo, ojciec i macocha. Aby uniknąć płacenia podatku należy zgłosić fakt jego otrzymania do Urzędu Skarbowego. Czas, w którym należy go zgłosić to 6 miesięcy od otrzymania.

To też może cię zainteresować: Najnowsze doniesienia o zmianach w trakcie pandemii. Mateusz Morawiecki przekonuje, że druga fala stała się faktem, będą nowe obostrzenia

O tym się mówi: Ważne wiadomości dla Polaków, rząd zdecydował się rozszerzyć i zwiększyć obostrzenia w kraju. Podano konkretną datę, trzeba się przygotować