Jak podaje portal "Wirtualna Polska", zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jesień i zima będą odbiegały pogodowo od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni w ostatnim czasie. Co czeka nas w najbliższych kilku tygodniach?

Długoterminowa prognoza pogody IMGW

Zdaniem synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od listopada do stycznia możemy się spodziewać temperatur "powyżej normy". Tak ma być w znacznej części kraju, choć jak wskazują zagraniczni esperci nie należy spodziewać się aż tak wysokich temperatur jak w minionym roku.

"Średnia miesięczna temperatura powietrza [w listopadzie] na przeważającym obszarze kraju będzie "powyżej normy". Temperatury "w normie" głównie na wschodzie. Miesięczne sumy opadów zróżnicowane" - wskazują meteorolodzy IMGW.

Grudzień i styczeń w prognozach IMGW

Także na grudzień synoptycy IMGW spodziewają się wyższych temperatur niż norma wieloletnia. Raczej nie ma się co spodziewać pobicia rekordu, ale średnia miesięczna temperatura powietrza może być wyższa o ponad 1,0 stopień Celsjusza. Chłodniej może być jedynie w południowo-zachodniej oraz północno-wschodniej części naszego kraju.

"Zdaniem IMGW równie ciepły będzie styczeń, a temperatura może utrzymywać się przez dłuższy czas powyżej 1,0°C" - informuje "Wirtualna Polska". Na chłodniejszy początek roku mogą liczyć mieszkańcy Małopolski, Śląska, Podkarpacia, Podlasia oraz na Warmii i Mazurach.

Pixabay

Czy czeka nas deszczowa końcówka jesieni i początek zimy?

IMGW wskazuje, że najbliższe tygodnie będą deszczowe przede wszystkim dla mieszkańców Wielkopolski, Zachodniego Pomorza oraz Ziemi Lubuskiej. Pojawiają się również obszary na mapie naszego kraju, w których będzie bardziej sucho niż w analogicznych okresach w latach ubiegłych. Taki stan rzeczy ma potrwać do końca listopada.

O ile grudniu będziemy mieli przeplatankę suchych i deszczowych dni, o tyle styczeń 2021 roku ma być zdecydowanie bardziej deszczowy. Wiele wskazuje na to, że po raz kolejny nie mamy co liczyć na święta ze śniegiem.

Pixabay

Myślicie, że prognozy IMGW się sprawdzą?

To też może cię zainteresować: Polacy już niebawem pożegnają się z programem „500 plus”? Jakie kroki zostaną ostatecznie podjęte w tej kwestii

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czekają nas ważne ograniczenia dotyczące podróży. Zmiany wejdą w życie od 18 października, na co się przygotować

O tym się mówi: Małopolska: czy starczy miejsca w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem? Rośnie liczba osób hospitalizowanych. Rząd komentuje