Ponadto podczas cięcia zaczyna się silne łzawienie, a oczy są bardzo piekące. Pieczenie i łzy przeszkadzają w siekaniu warzyw i powodują dyskomfort. A jednak istnieje sposób na życie, który może uprościć i przyspieszyć proces cięcia. Jedna kobieta, Jaycee Baso, udostępniła swój sekret w Internecie.

Technika zaproponowana przez doświadczoną i kreatywną gospodynię okazała się nie tylko skuteczna, ale i prosta. Dlatego może z niego korzystać każdy, niezależnie od umiejętności i wiedzy kulinarnej.

Krojenie zajmuje mniej niż minutę, a plasterki są równe i małe. Jest bardzo mało odpadów, co również jest ważne.

Przygotuj więc cebulę, dobrze naostrzony nóż i deskę do krojenia. Najpierw odetnij wierzchołek cebuli i pozostaw korzeń nienaruszony. Następnie obierz cebulę i przekrój na dwie równe połówki.

Teraz zaczyna się zabawa. Połóż cebulę w połowie zakrytą na desce do krojenia. Następnie wykonaj nacięcie wzdłużne, cofając się o około 1-1,5 centymetra od powierzchni roboczej.

W ten sposób podzielisz połowę na dwie części, co ostatecznie zmniejszy ostateczny rozmiar plasterków. Niezwykle ważne jest, aby nie przecinać cebuli do końca: nie dotykaj korzenia.

Następnie wykonaj kilka cięć wzdłużnych prostopadle do pierwszego nacięcia od góry, tak aby nóż dosięgnął samej deski do krojenia.

Pozostaw korzeń ponownie nienaruszony: nie pozwoli on na rozproszenie się pasków podczas późniejszego krojenia i będzie działał jako utrwalacz.

Teraz nadszedł czas, aby przeciąć połowę, dzieląc powstałe paski na małe kawałki. W rezultacie otrzymasz idealnie równe i małe kostki. Co więcej, połowa nie rozpadnie się i nie rozsypie, jak to zwykle bywa. Drugą część cebuli należy potraktować w ten sam sposób.

Jaycee podzieliła się także innymi sekretami. Dlatego radziła trzymać cebulę w lodówce, aby nie powodowała łzawienia oczu. Baso poleciła również zatkać nos chusteczkami podczas cięcia, ponieważ lotne substancje powodujące pieczenie nie dostają się do samych oczu, ale przez nos.

A jeśli często używasz cebuli, możesz ją posiekać do wykorzystania w przyszłości i włożyć do zamrażarki. Przed gotowaniem wystarczy wyjąć wymaganą ilość z zamrażarki i dodać do naczynia.

To też może cię zainteresować: Nikt nie wiedział o tym, jak wyglądały ostatnie momenty życia Gienka Loski. Prawda wyszła na jaw, wszyscy zalali się łzami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Liczba zakażń koronawirusem znów rośnie. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju