Okazuje się, że żółte i czerwone strefy doczekają aktualizacji jeszcze w tym tygodniu. Zdecydowało o tym Ministerstwo Zdrowia po konsultacjach z lokalnymi służbami sanitarnymi, obserwując zmiany sytuacji epidemicznej.

Jednak dodatkowe restrykcje i obostrzenia będą obowiązywać w tych powiatach, które już są na liście. Tu obostrzenia zostaną przedłużone. Pełna informacja na ten temat ma pojawić się jeszcze w tym tygodniu, najpewniej w piątek.

– Najprawdopodobniej nowy wykaz stref przedstawimy w piątek rano. W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi strategię działań na jesień, dotyczącą działań związanych z koronawirusem i grypą – poinformował podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia jego rzecznik, Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez Radio Zet.

Nowa lista stref żółtych i czerwonych zostanie podana do publicznej wiadomości już w piątek

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze informacje o nowej liście stref żółtych i czerwonych. Szczegółowe informacje zostaną podane już w piątek rano. Wtedy dowiemy się, gdzie trzeba będzie liczyć z obostrzeniami.

Jak powstaje taka lista? Bada się dynamikę przyrostu zakażeń w ciągu pełnych dwóch tygodni. Jeśli zachorowań przyrosło więcej niż 12 na 10 tysięcy mieszkańców. Wówczas powiat trafia do czerwonej strefy, jeśli zachorowań jest od 6 do 12 na 10 tysięcy mieszkańców to wtedy znajduje się w żółtej.

Jakie obostrzenia obowiązują w strefach? W czerwonej nie wolno organizować imprez rodzinnych na więcej niż 50 gości (w żółtych do 100), w obu strefach obłożenie w kinach to maksymalnie 25 proc. publiczności, w siłowniach nie więcej niż jedna osoba na 10 mkw (w żółtych jedna na 4 mkw).

W czerwonej strefie do kościołów i innych miejsc kultu nie może wejść więcej niż 50 proc. obłożenia budynku, a na zewnątrz 150 osób. Tu również obowiązuje zasłanianie ust i nosa nawet na wolnej przestrzeni.

Jak informował portal "Życie": SĄD REJONOWY UKARAŁ EKSPEDIENTKĘ SKLEPU ZA TO, ŻE UPOMNIAŁA KLIENTKĘ O BRAK MASECZKI. MIESZKAŃCY SĄ OBURZENI WYROKIEM SĄDU

Przypomnij sobie: NIESAMOWITA SZTUCZKA Z WYKORZYSTANIEM CZOSNKU, KTÓRA EFEKTYWNIE POPRAWI ŻYCIE NA CO DZIEŃ. NIEWIELE OSÓB O NIEJ WIE, A DZIAŁA CUDA

Portal "Życie" pisał również: POWRÓT DZIECI DO SZKÓŁ NIEBAWEM. CZY PLACÓWKI SĄ ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANE I BEZPIECZNE? WYPOWIEDŹ MINISTRA EDUKACJI