Porażający ból atakuje znienacka

Choroba postępuje nagle, a ból, który za nią idzie, jest nie do wytrzymania. Może prowadzić do zaniku czucia, a w najgorszym przypadku do niedowładu kończyn. Ta bolesna dolegliwość dotknęła m.in. Tadeusza Rydzyka, najbardziej znanego duchownego w naszym kraju. Zmaga się on z nią od lat.

Duchowny cierpi na rwę kulszową

Rwa kulszowa, potocznie nazywana atakiem korzonków nerwowych, pojawia się zwykle nieoczekiwanie. Przeszywający ból pleców i nóg, który nie pozwala się poruszyć, zjawia się podczas byle kichnięcia, przyprawia o mrowienie kończyn i, niestety, ma tendencję do nawrotów. Każdy, kto choć raz doświadczył ataku tej choroby, wie, jak wielkie cierpienie wywołuje.

Rwa kulszowa wywołuje trudny do zwalczenia ból
Rwa kulszowa wywołuje trudny do zwalczenia ból

Stanowi ona zespół objawów związanych z naciskiem nerwu kulszowego - największego nerwu obwodowego w ciele człowieka. Ciągnie się on od tylnej części uda aż do stopy. Charakterystyczny dla rwy kulszowej jest dokuczliwy ból w okolicy lędźwi, któremu towarzyszy drętwienie poszczególnych odcinków kręgosłupa.

Na rwę kulszową cierpi m.in. Tadeusz Rydzyk. Słynny duchowny walczy z chorobą w ośrodku rehabilitacyjnym w Krojantach w województwie pomorskim. W tym samym miejscu swoje dolegliwości związane z kręgosłupem leczyli np. Doda oraz Lech Wałęsa, który uległ poważnemu wypadkowi na motorze.

Zobacz także: Żona Michała Wiśniewskiego zaskoczyła wszystkich. To, co zrobiła jest naprawdę nietypowe, o co chodzi

Może cię zainteresować: Znany aktor z czasów PRL-u złamał niejedno kobiece serce. To zaskakujące, w ilu był związkach

Pisaliśmy również o: Michał Wiśniewski i wszystkie jego dzieci. Jak dzisiaj żyją i wyglądają