Jak donosi "WAWA Info", dane warszawiaków zanotowane w służbowych dokumentach straży miejskiej znaleziono na śmietniku osiedla Warszawy Praga-Południe. Dozorca natknął się na dokumenty zawierające między innymi dane osób, które ukarane zostały mandatem karnym.

Chronione prawem dane osobowe kilkudziesięciu osób znaleziono na śmietniku

17 lipca na warszawskiej Pradze-Południe, na wysokości ulicy Garwolińskiej, dozorca znalazł na zamykanym na klucz śmietniku służbowe notatki należące do straży miejskiej. Jak ustalono w toku oględzin pliku notatek, większość z zapisków dotyczyła 2013 roku, reszta była z roku 2016.

Jak poinformował rzecznik prasowy stołecznej straży miejskiej Jerzy Jabraszko, znalezione dokumenty nie noszą znamion wertowania, wyrywania stron, czy kopiowania.

YT

Zabezpieczone niezwłocznie dokumenty nie noszą śladów przeglądania, wyrwania kartek. O naruszeniu Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformowała, zgodnie z procedurą, inspektor danych osobowych ze straży miejskiej. Wszczęto równolegle dochodzenie wewnętrzne. Każda z kilkudziesięciu osób, których dane zawarte były w notatkach, została przez nas powiadomiona, również zgodnie z przewidywaniami ustawy o ochronie danych osobowych.

Jak podkreślił, sprawa zaniedbania jest rozwojowa, gdyż nadal poszukują winnych. Niestety okazuje się, że prócz zwykłych zapisków dotyczących interwencji, w notatniku roztrzepanego strażnika miejskiego ujawniono także dane osobowe, jak imię, nazwisko, adres zameldowania, numer PESEL, a także opis z dotyczących danej osoby interwencji i grożących jej konsekwencji prawnych.

Procedura wyjaśniania wciąż trwa, trudno więc stwierdzić, jak doszło do zaniedbania i kto jest za nie odpowiedzialny. Nie każda notatka zawierała dane konkretnych osób, czasami były to jedynie zapisy z interwencji. W przypadku sporej części spraw funkcjonariusze nikogo nie legitymowali, a jedynie opisywali zdarzenie. W reszcie notatek znajdują się standardowe dane, takie jak imię, nazwisko, adres zameldowania, numer PESEL. Poza tym każda z nich zawiera opis interwencji i ewentualnych sankcji.

Czy zanotowani w zgubionym dokumencie ludzie Waszym zdaniem mają prawo domagać się odszkodowania od winowajców?

O tym się mówi: 18 sierpnia 2020 roku. Ministerstwo Zdrowia podaje aktualne statystyki o koronawirusie. Dane nie naprawiają optymizmem

Zerknij: Smutne wieści płyną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odeszła wielka Polka