To powiedzenie ma bardzo stare korzenie. W Biblii (Ew. Mateusza 16: 2-3) Jezusowi przypisuje się następujący cytat: „Kiedy jest wieczór, mówicie, ładna pogoda, bo niebo jest czerwone. A rano jest dziś dla nieba zła pogoda... Czerwone i opadające ”.

Jakie jest naukowe wyjasnienie czerwieni nieba

Istnieją również wersje tego powiedzenia, które odnoszą się do pasterzy zamiast żeglarzy. Na potęgę tego powiedzenia składają się dwa czynniki. Po pierwsze, systemy pogodowe zazwyczaj przemieszczają się z zachodu na wschód na średnich szerokościach geograficznych.

Ponieważ słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie, wschodzące słońce przed zbliżającym się systemem pogodowym oświetla zbliżające się chmury średniego i wysokiego poziomu, tworząc rano czerwone niebo.

Alternatywnie, jeśli słońce zachodzi, gdy system pogodowy wychodzi i rośnie wysokie ciśnienie, wówczas odlatujące chmury zostaną oświetlone. To stworzyłoby czerwone niebo w nocy z ładną pogodą. Czerwonawy kolor wynika z rozpraszania światła słonecznego przez zawieszone w atmosferze cząsteczki i aerozole.

Promienie słoneczne przechodzą przez atmosferę o wschodzie i zachodzie słońca przez większą długość niż o jakiejkolwiek innej porze dnia. Ponadto stężenie aerozolu, brudu i pyłu jest maksymalizowane w najniższych warstwach atmosfery, gdy atmosfera jest zdominowana przez opadające powietrze (wysokie ciśnienie). Dlatego pod wysokim ciśnieniem zachody i wschody słońca są jaskrawoczerwone.

YT

Zatem to powiedzenie jest ważne na średnich szerokościach geograficznych, jeśli czasy systemów pogodowych są odpowiednie. Czyli na wschodzie o wschodzie słońca, gdy chmury się zbliżają, a na zachodzie przed zachodem słońca, gdy chmury wychodzą na wschód. Jeśli jednak systemy pogodowe i związane z nimi chmury przemieszczają się z południa na północ (co może się czasami zdarzyć), to powiedzenie nie jest aktualne.

O tym pisaliśmy: Koronawirus w znanej sieci sklepów. Gdzie wykryto wirusa i czy to będzie kolejne ognisko koronawirusa

Zerknij: Kraków: lekarze apelują do młodych ludzi. Coraz więcej z mich ma poważne problemy z sercem