Jak donosi "Pikio", opłata za wywóz nieczystości ma być jeszcze wyższa. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Krakowa, mieszkańcy będą zmuszeni płacić więcej, niż większość mieszkańców całego kraju.

Opłaty za odpady - nadchodzą zmiany w prawie

Wicepremier klimatu Jacek Ozdoba zabrał głos w sprawie zmian w prawie dotyczącym gospodarki odpadami i obowiązujących opłat za wywóz.

Ułatwienia dla gmin i mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami, zaostrzenie kar za zaśmiecanie i określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu przez gminy to niektóre z propozycji zmian, których celem jest uelastycznienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenie kosztów jego funkcjonowania.

Zakres planowanych zmian w przepisach dotyczących gospodarki odpadami przedstawił na konferencji prasowej wiceminister Jacek Ozdoba. W spotkaniu wzięli także udział burmistrzowie Sulejówka, Halinowa i Sierpca, oraz prezydenci Chełma i Stalowej Woli.

Będą surowsze kary za zaniedbania i zaśmiecanie

Resort klimatu zaproponował wprowadzenie ostrzejszych kar za niewłaściwe postępowanie z odpadami. Jak zauważył wiceminister, koszty legalnego pozbycia się śmieci np. w PSZOKach są znacznie wyższe, niż kary finansowe za porzucenie nieczystości na prywatnym lub publicznym terenie. Taka postać rzeczy zachęca nieuczciwych obywateli do podrzucania własnych odpadów w lasach, czy na obrzeżach miast. Ministerstwo Klimatu postanowiło zatem zaostrzyć kary za zaśmiecanie miejsc publicznych, jak ulic, dróg, plaż, ogrodów, placów, zieleńców, czy trawników.

Chcemy zaostrzyć kary za nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Chodzi m.in. o porzucanie ich na terenach publicznych, tj. drogach, placach czy terenach zielonych. Podwyższone kary, wraz z udoskonalonymi metodami identyfikowania sprawców, pozwolą na ograniczenie tego typu negatywnych zachowań.

Na facebookowym koncie Ministerstwa Klimatu pojawił się post informujący o zapowiadanych przez resort zmianach.


Facebook/Ministerstwo Klimatu

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

O tym się mówi: Nadchodzi okres wakacyjnych wyjazdów. Czy możemy się spodziewać wzrostu zakażeń

Zerknij: Kamil Bednarek pochwalił się swoją ukochaną. Niezwykła kobieta z Zambii