Jak przypomina "Pikio", serial "Czterej pancerni i pies" stał się niepomijalnym elementem popkultury polskiej jako kultowa produkcja. Losy głównych bohaterów, którym przyszło żyć w czasach wojennych, przyciągały przed telewizory chyba wszystkich Polaków. Czołowa piosenka jednak nosi zupełnie inny tytuł, niż się wielu wydaje.

NIE - "Deszcze niespokojne"

(...) Deszcze niespokojne potargały sad, a my na tej wojnie ładnych parę lat. Do domu wrócimy, w piecu napalimy, nakarmimy psa. Przed nocą zdążymy,tylko zwyciężymy, a to ważna gra! (...)

Ten tekst zna na pamięć chyba każdy, kto miał możliwość zasiadania przed telewizorem, by obejrzeć kolejny odcinek serialu o przygodach Janka, Gustlika, Marusi, czy Grigotija. Muzykę do tej piosenki skomponował Adam Walaciński, a słowa napisała Agnieszka Osiecka. Wykonawcą natomiast był sam Edmund Fetting, piosenkarz i aktor.

YT

"Deszcze niespokojne" przyjęły się w nomenklaturze, jako tytuł piosenki z "Czterech pancernych", jednak mało kto wie, jak brzmi prawdziwy tytuł utworu. Okazuje się, że oryginalny tytuł to "Ballada o pancernych", a "Deszcze niespokojne" przyjęły się z powodu łatwości w zapamiętaniu pierwszych wersów refrenu.

Znany ze współpracy z Agnieszką Chylińską muzyk Bartosz Królik pięknie podsumował całość utworu, wraz z aranżacją Edmunda Fettinga.

[quote author=""]Ta piosenka mocno wyróżniała się ze względu na charakterystyczny niski męski baryton, który rezonował z głośników naszych ówczesnych telewizorów.

Czy znasz cały teskt tej piosenki?

O tym się mówi: Nadchodzi okres wakacyjnych wyjazdów. Czy możemy się spodziewać wzrostu zakażeń

Zerknij: Zatrważające wnioski naukowców po zbadaniu ryb i owoców morza sprzedawanych na targu. O co chodzi

O tym pisaliśmy ostatnio: Skandal wokół Biedronki trwa. Sieć sklepów Biedronka publikuje ważne oświadczenie