Jednak czasami każdy naprawdę potrzebuje różnorodności. Przygotuj zatem wietnamskie ogórki, których solenie zajmie Ci tylko 10 minut, a smak bardzo Cię zachwyci.

Będziesz potrzebował: 1 kg średniej wielkości świeżych ogórków, 100 g soli, 1 łyżka octu (9%), 200 g cukru i sekretny składnik — soju (wódka koreańska) - 50 ml.

Co więcej, wszystko jest niezwykle proste. Umyj warzywa i dokładnie omwiń je ręcznikiem. Złożyć woreczek, dodać wszystkie przyprawy i wlać ocet i wódkę.

Zamknij szczelnie torbę i pozostaw ogórki w tej formie na 3-5 dni w kuchni. Z biegiem czasu należy je umieścić w lodówce.

Jeśli przechowujesz pikle w szczelnie zamkniętej torbie, mogą trwać do 7 dni. Preparat doskonale nadaje się do każdej przystawki, a także może stać się składnikiem różnych sałatek.

To również może Cię zainteresować: CÓRKA MAGDY GESSLER ZDECYDOWAŁA SIĘ NA ODWAŻNY KROK. LARA GESSLER POSTANOWIŁA O CHRZCIE SWOJEJ CÓRKI, O CO CHODZI

Portal „Życie” pisał również o: "BANDZIOREK" Z CHŁOPAKÓW DO WZIĘCIA WYSZEDŁ NA WOLNOŚĆ, ALE NIE JEST Z NIM DOBRZE! FANI PROGRAMU ZAWIEDZENI, POTWIERDZAJĄ SIĘ NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA

Jak informował również portal „Życie”: MEGHAN TRAKTOWAŁA KAROLA JAK OJCA, A ELŻBIETA II BYŁA DLA NIEJ WZOREM? SENSACYJNE FAKTY W NAJNOWSZEJ BIOGRAFII PARY KSIĄŻĘCEJ