Jak podaje portal "Money", wesela oraz inne spotkania rodzinne, a w dalszej kolejności także zakłady pracy, to zdaniem rzeczniczki krakowskiego sanepidu główne źródła zakażeń mieszkańców w powiatach nowotarskim i nowosądeckim. Liczba wykrywanych w ostatnich dniach przypadkow zakażenia SARS-CoV-2 jest tu duża.

Koronawirus w Małopolsce

Od początku epidemi koronawirusa w naszym kraju na terenie województwa małopolskiego wykryto 5257 przypadków. W piątek 14 sierpnia stwierdzono 184 przypadki, z których aż 30 to osoby z powiatu nowotarskiego, 26 z powiatu nowosądeckiego i 10 z Nowego Sącza.

W rozmowie z portalem "Money" rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Dominika Łatak-Glonek, że jest to wyniki wesel, a następnie zarażeń w miejsacach pracy.

"Obecnie nie mamy nowych ognisk w powiecie nowosądeckim, natomiast w weekend przeprowadziliśmy w zakładach pracy testy przesiewowe. 1,83 proc. przebadanych pracowników otrzymało dodatni wynik testu. Testy w zakładach pracy są w dalszym ciągu przeprowadzane. Stwierdzamy w nich nowe przypadki. W niektórych firmach zakażeń jest zaledwie po kilka, ale tych zakładów jest na tyle dużo, że finalnie daje to spory wynik" - powiedziała rzecznik.

Pixabay

Rozrost ognisk

Trzeba pamiętać, że osoby, które zakażą się na weselach następnie idą do pracy, gdzie zarażają współpracowników, którzy po powrocie do domu mogą zakażać kolejne osoby. Oznacza to, że każde, nawet małe ognisko może się rozrosnąć do znacznie większych rozmiarów.

Dlatego Państwowa Inspekcja Sanitarna zdecydowała się skontrolować przestrzeganie zasd sanitarno-epidemiologicznym w powiatach oświęcimskim i nowotarskim. " W skontrolowanych przez nas miejscach: restauracjach, zakładach pracy, sklepach, nie stwierdziliśmy większych naruszeń. Tylko w jednym zakładzie pracy i jednym hipermarkecie inspektorzy zastosowali pouczeni" - powiedziała Dominika Łatak-Glonek.

Pixabay

Co sądzicie o weselach, jako jednym z podstawowych źródeł zakażeń koronawirusem?

To też może cię zainteresować: Koronawirus w przedszkolu. Jedno z dzieci zarażone. Czy to kolejne ognisko wirusa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Widzów TVP czekają wyjątkowe emocje. Wszystko za sprawą Jana Pawła II

O tym się mówi: Nigdy nie stracili nadziei. Odnaleźli porwanego syna po 32 latach! Wzruszająca historia