Odkamienianie czajnika to czynność, o której powinno się pamiętać regularnie przy okazji porządków domowych. Istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, dzięki którym wcale nie trzeba sięgać po sklepowe środki chemiczne.

Nie inaczej jest w przypadku usuwania kamienia z czajnika. Zamiast wydawać krocie na nie zawsze skuteczne specyfiki, warto zapoznać się z radami, jak bardzo szybko usunąć kamień ze swojego czajnika.

Usuwanie kamienia z czajnika domowymi sposobami

Osadzanie się kamienia w czajniku jest naturalne, a ilość kamienia zależna jest od stopnia twardości wody. Nie powinno się spożywać napojów z czajnika, w którym jest on obecny.

Bardzo często można zauważyć w sklepie tzw. odkamieniacze, jednak wiele z nich nie spełnia swoich funkcji, choć producenci zapewniają o ich skuteczności. W tym przypadku warto sięgnąć po domowe sposoby, które nie dość, że będą tańsze, to potrzebne są do nich łatwo dostępne produkty, które zdecydowanie będą tańsze niż marketowe środki.

Kamień na urządzeniach AGD
Kamień na urządzeniach AGD
Kamień na urządzeniach AGD

Pierwszym sposobem na odkamienienie czajnika jest wlanie szklanki octu do naczynia oraz zagotowanie. Później należy odczekać godzinę i dokładnie umyć wnętrze naczynia, a później można cieszyć się naczyniem, w którym nie ma kamienia.

Drugą metodą jest zamiana octu na cytrynę i powtórzenie dokładnie tych samych kroków. To łagodniejszy sposób.

Pewnie wielu z nas słyszała także o korzystaniu z kwasku cytrynowego – to również popularny sposób. Wystarczy wsypać torebkę kwasku do czajnika i dolać wody tak, by naczynie było w połowie pełne, a później zagotować. Trzeba jednak pamiętać o odczekaniu co najmniej trzech godzin przed umyciem naczynia.

Kolejna wygodna metoda to skorzystanie z cudownych właściwości sody oczyszczonej – wystarczą 2 łyżki sody wsypane do czajnika, poczekanie około pół godziny i umycie naczynia.

Soda oczyszczona ma wyjątkowe właściwości, źródło: Ohme.pl
Soda oczyszczona ma wyjątkowe właściwości, źródło: Ohme.pl
Soda oczyszczona ma wyjątkowe właściwości, źródło: Ohme.pl

O tym pisaliśmy: Zaginął bez śladu, zostały po nim tylko buty i telefon. Bliscy młodego mężczyzny apelują do każdego, kto jest w stanie pomóc