Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed niebezpiecznym olejem. Jeśli posiadasz go w swojej kuchni koniecznie go wyrzuć. Zawiera groźne dla zdrowia substancje.

Jak wynika z informacji podanych przez GIS, Polska otrzymała niepokojące informacje o produkcie, które dotarły do sanepidu z Holandii. Wiadomość o niebezpiecznym produkcie pojawiła się w Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach.

Chodzi p produkt „Rizi Olej z ryżu” w butelkach 1000 ml, na których widnieje data spożycia do 13.09.2021 r. Produkt importowany jest do Europy z Tajlandii przez Heuschen & Schrouff Oriental Foods Trading.

Jak się okazuje powodem wycofania produktu z obrotu jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych. Wszyscy, którzy posiadają go w swojej kuchni, koniecznie muszą go wy rzucić.

Zawarte w nim estry są produktem ubocznym kondensacji kwasów, alkoholi lub fenoli. Estry glicydowe powstają w wyniku dezodoryzacji oleju jadalnego, czyli usuwania nieprzyjemnego zapachu i są niebezpiecznymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powodującymi raka.

To też może cię zainteresować: MEN wydał długo oczekiwaną decyzję. Przedstawiono szczegółowe wytyczne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dziennikarka TVP w centrum skandalu. Spore zamieszanie wokół jej osoby. O co poszło