Jak alarmuje "pikio.pl", mieszkańcy południowej Polski mogą spodziewać się znacznego załamania pogody. Województwa małopolskie i podkarpackie, powinny przygotować się na nastąpienie burz, porywistego wiatru, silnych opadów.

Zrobi się niebezpiecznie

Jak podają media, w sobotę 25 lipca bieżącego roku, od godziny 13:00 obowiązywać będzie alert pierwszego stopnia dla południa Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, iż podczas przewidywanych burz z gradobiciem, możemy także spodziewać się nawet do 25 l wody/metr kwadratowy.

Pędzący z prędkością 65 km/h wiatr może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, życia, oraz mienia. Warto zatem już teraz zabezpieczyć wszystko, co może ulec uszkodzeniu lub to uszkodzenie z powodować. Polscy Łowcy Burz na swoim koncie na Facebooku na bieżąco komentują sytuację meteorologiczną.

Polscy Łowcy Burz/Jarosław Niedźwiecki

Aktualnie burze tworzą się i przechodzą w niektórych regionach województwa śląskiego. Aktywna elektrycznie burza wielokomórkowa, generująca sporo wyładowań wewnątrzchmurowych i intensywne opady deszczu, przechodzi w rejonie Siewierza w pow. będzińskim oraz Piekar Śląskich. Ponadto burze przechodzą również w rejonie Lędzin, Bielska-Białej czy w okolicach Mykanowa w pow. częstochowskim. Strefa burz przemieszcza się dalej na wschód i niebawem burze mogą pojawić się m.in. w zachodniej części Małopolski. Wcześniej w ciągu dnia dość gwałtowna burza (superkomórka burzowa) przeszła m.in. przez Strzelin w woj. dolnośląskim, przynosząc opady gradu do 1-1,5 cm średnicy i intensywne opady deszczu, które spowodowały dość sporo podtopień w mieście. Lokalne burze mogą rozwijać się na południu Polski głównie do późnych godzin wieczornych, później aktywność burz będzie sukcesywnie spadać. Grafiki: Skan echa radarowego (produkt CMAX) z godz 19:30. Źródło grafiki: radar-opadow.pl (dane radarowe: IMGW-PIB) ; Wyładowania atmosferyczne wykryte w ciągu ostatnich 2 godzin przez sieć stacji detekcji.

Facebook/Polscy Łowcy Burz

O tym pisaliśmy: Takie Boże Ciało nie zdarzyło się nigdy. Proboszcz jednej z parafii wpadł na wyjątkowy pomysł

Zerknij: Czy pierwsza komunia święta skończy się wizytą w sanepidzie? Parafia w jednej z polskich miejscowości poszukuje wszystkich uczestników mszy świętej