Uczniowie rozpoczynający naukę w liceum i technikum będą mieli nowy przedmiot. Od 1 września 2020 r. do szkół wchodzą zajęcia z łaciny i kultury antycznej, które właśnie znalazły się w podstawie programowej. Zmiana w rozporządzeniu wpłynęła na to, że łaciny będą uczyli się nie tylko ci, którzy wybrali ją dobrowolnie. Zmiany w podstawie programowej są dalekosiężne. Łacina i kultura antyczna znajdą się tuż obok plastyki, muzyki czy filozofii i to dyrekcja placówki zdecyduje, który przedmiot będzie realizowany.

Informacje zawarte w nowelizacji rozporządzenia ministerstwa edukacji narodowej zakładają, że uczniowie łaciny uczyć będą się jedynie w pierwszej klasie liceum czy technikum i przeznaczona jest na to 1 godzina lekcyjna tygodniowo. Uczniowie uczyć się będą następujących rzeczy:

„czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne, formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie,

rozwijać znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, ważnych autorów piszących po łacinie,

budować świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami,

rozwijać rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej.”

Szkoła. Screen: YouTube
Szkoła. Screen: YouTube
Szkoła. Screen: YouTube

„Mając na względzie ustalony w ramowych planach nauczania wymiar godzin tych zajęć, celem proponowanej podstawy programowej jest wyposażenie uczniów w narzędzia do czytania pod kierunkiem nauczyciela prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć jest również pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej - o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień” - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski. Screen: YouTube
Minister Edukacji Dariusz Piontkowski. Screen: YouTube
Minister Edukacji Dariusz Piontkowski. Screen: YouTube

To też może cię zainteresować: Pomorze: Sanepid aktualizuje dane dotyczące zakażeń koronawirusem. Dobre wiadomości dla Trójmiasta