Jak podaje "wp.pl", z wód przy brzegach Minorki wyłowiono niezwykłe stworzenie. Jest o tyle niezwykłe, że mimo swojego niebywałego wyglądu i budowy, biologicznie jest bardzo zbliżony do człowieka.

Co to jest Salpa fusiformis

Facebook

Fusiformis SALPA, czasami nazywany wspólnym sALP jest najbardziej rozpowszechnionym gatunki z sALP . Mają rozkład kosmopolityczny i można je znaleźć na głębokościach od 0 do 800 m. Wykazują migrację pionową diele, zbliżając się w nocy do powierzchni.

Mogą występować w bardzo gęstych stadach, jako samotne zooidy lub jako kolonie. Samotne zooidy mają zwykle długość od 22 do 52 mm (0,87 do 2,05 cala). Są beczkowate i wydłużone, z zaokrąglonym przodem i płaskim tyłem. Agresywne zooidy mają długość od 7 do 52 mm indywidualnie (z wyłączeniem występów). Zwykle mają kształt beczki lub wrzeciona.

Znaleziony w Hiszpanii zooid jest ogromny. Gob MENORCA na swoim profilu na Facebooku opublikowali ważny apel do wszystkich, którzy mogą się natknąć na to łagodne stworzenie.


Facebook

Salpes! Ostatnie dni na różnych plażach Menorki znaleziono dziwne organizmy zwane salpes (Salpa fusiformis), ten na zdjęciu należy do kopii znalezionej w najbliższą niedzielę w Cala Pregonda. Salpes nie posiadają pilnych mac, to nieszkodliwe zwierzęta i bardzo kruche, dlatego prosimy, aby jak znajdziecie na chodniku nie usunęli go z wody ani nie przeszkadzali. Jeśli mamy okulary, możemy cieszyć się obserwacją ich powolnych i współczujących ruchów na odległość ostrożnościową. Ten organizm, który mógłby wydawać się wydobyty z filmu science-fiction, to zwierzę, które faktycznie ma więcej podobieństw, ewolucyjnie, do ludzi niż do meduzy. Jest to zwierzę z filtra, które żywi się fitoplanktonem, małymi wodorostami znalezionymi w morzu, bakteriami i larwami innych zwierząt. Salpes odgrywają bardzo ważną rolę w walce z globalnym ociepleniem, ponieważ łapią duże ilości CO2 i wydalają je w małych kulkach fekaliowych, które jako gęstsze zatoną do dna morskiego, gdzie są zdeponowane. Szacuje się, że średnia kolonia słona wyeliminuje 4.000 ton dwutlenku węgla w jedną noc. YT Jego naturalnym środowiskiem jest otwarte morze, tak rzadko spotykane na plażach, ale w pewnych okolicznościach może podejść do mniej głębokich wód. Na otwartym morzu możemy znaleźć je indywidualnie lub tworzące kolonie tysięcy jednostek, które osiągają 1,5 km długości. Z GOB Minorki chcielibyśmy podkreślić znaczenie biernej obserwacji przyrody. Musimy unikać niepokojących, dotykania czy karmienia zwierząt i bardzo mniej wydobywania zwierząt z ich naturalnego środowiska, aby je obserwować, ponieważ podkreślają i w wielu przypadkach umierają.

O tym pisaliśmy: Smutny widok miejsca spoczynku Afrodyty Tzoki. Córka Eleni żyła zaledwie 17 lat

Zerknij: Zaskakujące fakty ze świata filmu. Kto zadbał o miejsce spoczynku polskiej Marylin Monroe