To dobra wiadomość dla tych, którzy mają na karku komornika. Kolejny kruczek prawny pozwala na zajęcie naszych pieniędzy "ponad prawem". Chodzzi o kwotę wolną od podatku.
Jak nie dać się oszukać komornikowi
Jak podaje Pikio.pl nie zawsze komornicy mają prawo do zajęcia naszych pieniędzy. Mowa tutaj o tzw. kwotach wolnych od zajęć. To bardzo przydatna informacja.
Kwoty rejestrowane jako "wolne od zajęć" są kwotami, których komornicy nie mogą zabrać.
Paweł Borys, Szef Polskiego Funduszu Rozwoju zamieścił ostatnio na twitterze wpis, w którym zarzuca komornikom działalność niezgodną z prawem.
- Komornicy, proszę trzymać się z daleka od subwencji z #TarczaFinansowaPFR! Otrzymujemy pisma o ich zajęciach, a jest to niezgodne z prawem (art 21a ust 2a ustawy o SIR). Trochę przyzwoitości. To są środki na pensje pracowników, a nie komorników! Wysłałem interwencje do Prezesa KRK - grzmiał w swoim poście Szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Komornicy działają wbrew prawu / emerging-europe.com
Komornicy działają wbrew prawu / emerging-europe.com

Tarcza kryzysowa chroni przed egzekucją komorniczą?

Jak się okazuje, w tarczy antykryzysowej zawarto zapis, który mówi o podwyższeniu kwoty wolnej od egzekucji komorniczej w szczególnych przypadkach – gdy pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie lub jeden z członków jego rodziny zostanie pozbawiony głównego źródła utrzymania.
Komornik zajmuje się egzekucją zadłużeń, jednak nie zawsze ma prawo rekwirować nasze pieniądze. Istnieje haczyk prawny, który zabrania komornikom zabierać pewne kwoty pieniędzy, które są rejestrowane jako "wolne od zajęć". Warto to wiedzieć, by uniknąć utraty chronionych prawnie środków. To ważne szczególnie dla osób otrzymujących od państwa pomoc finansową.

Pieniądze. Źródło: Youtube
Pieniądze. Źródło: Youtube